Odlukom Ministarstva za formaciju Vojske Crne Gore predviđeno je 1.950 mjesta, što je manje za 144 mjesta u odnosu na sadašnje stanje. Pod oružjem će tako biti manje od hiljadu ljudi!
Izvor: Vlada Crne Gore
“Više niste u okviru velike države i shodno tome kolike su vam ekonomske mogućnosti, toliku ćete i vojsku imati. To je veoma jasna računica. Ja bih iskreno volio da Crna Gora ima jaku, brojnu vojsku, kao što vam to tradicionalno i pripada i kao što je bilo za vrijeme velike Jugoslavije. Vojska se smanjuje i zbog ekonomskih mogućnosti”, prokomentarisao je Lazanski.
On kaže da, s obzirom na aspiracije vlasti za članstvo u NATO, to neće imati nikakvog uticaja na eventualni prijem Crne Gore u Alijansu.
“Vjerovatno da vaša država hoće u NATO, ali nijesam siguran da njen narod to isto želi. Nema veze koliko imate vojnika i da li je to u skladu sa NATO standardima. I Luksemburg je član NATO-a, pa nema veliku vojsku. NATO-u nije bitno kolika je vaša vojska. Njima je bitna vaša teritorija, da mogu eventualno sa svojim NATO brodovima da uplove u Boku kotorsku ili u barsku luku kad im treba, da može neki avion da sleti u Podgoricu ili Tivat kada je to potrebno, a vaša vojska ionako ne može da vrši neke velike zadatke u okviru NATO-a”, ocijenio je Lazanski u razgovoru za Dan.
On je upozorio da Crna Gora nikada ne može biti jednakog statusa sa drugim velikim zemljama koje čine NATO.
“Morate da znate da u NATO-u postoji prva liga, druga, peta liga. Prva liga su Amerikanci, druga Britanci, Francuzi, Njemci i Turci, treća su Holanđani, Norvežani, Italijani i Španci, četvrta i peta su Bugari, Rumuni, Slovaci, Česi, Hrvati, Albanci. Crna Gora je eventualno šesta liga. Morate se tako postaviti i morate biti svjesni šta značite kao država i vojska u okviru atlantskih integracija. Da pretendujete da u okviru NATO-a imate ravnopravan položaj jednog dana ako i kada uđete, to su iluzije. Nikada nećete biti ravnopravni sa velikim zemljama u okviru NATO-a. Uvijek ćete biti nekakva peta, šesta liga”, prokomentarisao je Lazanski.