Ujedinjene nacije i OEBS treba da nastave sa rješavanjem rusko-ukrajinske krize i sinhronizacijom aktivnosti doprinesu deeskalaciji i mirnom okončanju sukoba, ocijenili su zvaničnici tih organizacija Jan Elijason i Ranko Krivokapić.
“Oni su, razgovrajući o aktuelnim globalnim bezbjednosnim izazovima, posebnu pažnju posvetili ukrajinskoj krizi. Krivokapić je upoznao sagovornika o aktivnostima koje su preduzete u okviru OEBS-a od početka krize i u tom kontekstu angažovanju Parlamentarne skupštine OEBS-a kroz susrete ukrajinskih i ruskih parlamentaraca”, saopšteno je iz kabineta Krivokapića.
On i Elijason konstatovali su da i UN i OEBS treba da nastave posvećeno da se bave tim pitanjem i kroz sinhronizaciju svojih aktivnosti doprinesu deeskalaciji i mirnom okončanju krize.
“Elijason je, takođe, odao priznanje Crnoj Gori na konstruktivnom pristupu u rješavanju regionalnih pitanja podsjećajući da je regionalna saradnja kao koncept ustanovljena Poveljom UN 1945. godine”, navodi se u saopštenju.
Krivokapić je danas u Njujorku održao predavanje na Univerzitetu Kolumbija, jednom od pet najstarijih obrazovnih institucija u SAD-u na temu “OEBS i izazovi pred organizacijom u izmjenjenom Evropskom bezbjedonosnom okruženju”.
On je podsjetio da je OEBS pokazao snažno liderstvo angažujući se u procesu deeskalacije tenzija i krize u Ukrajini.
“Bili smo svjedoci da je organizacija mobilisala sve svoje potencijale i širok opseg mehanizama za upravljanje krizama koji joj stoji na raspolaganju“ rekao je Krivokapić.
On smatra da su brojni izazovi pred OEBS-om u okruženju sve većih prijetnji po gobalnu bezbjednost, navodeći da organizacija mora sačuvati svoje fundamentalne principe koji se zasnivaju na saradnji i mirnom rješavanju svih otvorenih pitanja.
Prema riječima Krivokapića, u novom vremenu, nakon kraja Hladnog rata, OEBS je ušao u proces redefinisanja svoje misije kako bi efiksno odgvorila na potrebe nove globalne političke realnosti.
“U brojnim pokušajima i incijativama reformisanja pozicije i uloge organizacije u novim međunarodnim okolnostima svakako da Helsinki +40 proces zvrjeđuje posebnu pažnju. Radi se o projektu koji treba da revitalizuje viziju i ulogu OEBS u euro-atlantskoj i euro-azijskoj bezbjednosnoj arhitekturi“ rekao je on.
Tokom boravka u Njujorku, Krivokapić se sreo sa predstavnicima albanske i bošnjačke dijaspore.
“U otvorenoj razmjeni stavova zajednički je konstatovano da je neophodno kontinuirano i organizovano raditi na jačanju veza sa Crnom Gorom i u redovnoj komunikaciji rješavati eventualna otvorena pitanja”, zaključuje se u saopštenju.