U Vladi ozbiljno razmatraju mogućnost revizije akcionih planova za pregovaračka poglavlja 23 i 24 jer institucije kasne sa ispunjavanjem brojnih obaveza.
Pregledom polugodišnjih izvještaja o realizaciji akcionih planova za poglavlja Pravosuđe i temeljna prava i Pravda, sloboda i bezbjednost, koje je Vlada usvojila prošlog četvrtka, može se vidjeti da je broj neispunjenih obaveza znatno veći u poglavlju 23. nego u poglavlju 24. Za Poglavlje 23 dominatno je zadužen ministar pravde Duško Marković, dok obaveze iz poglavlja 24 najvećim dijelom potpadaju pod ingerencije Raška Konjevića.
Sa posljednjeg značajnijeg sastanka u Briselu Savjeta za stabilizaciju i pridruživanje između EU i Crne Gore, koji je održan 24. juna, je saopšteno da je prva procjena napretka Crne Gore u implementaciji Akcionog plana za poglavlja 23 i 24 potvrdila da se brojne aktivnosti sprovode u skladu sa predviđenim rokovima, ali i istakla da kasne neke bitne mjere koje zahtijevaju snažnu političku podršku.
Član radne grupe za pregovačko poglavlje 23 Boris Marić kazao je da su obaveze Crne Gore zapisane u AP za poglavlje 23 u značajnoj mjeri nijesu ispunjene u odnosu na predviđene rokove, iako su konkretne.
“Logično se postavlja pitanje, zašto? Jednim dijelom, jer se olako obećalo i projektovalo nešto što objektivno nije moglo biti ostvareno, a drugim dijelom jer postoji politička opstrukcija i pored javnog deklarisanja političkih moćnika da su spremni za punu saradnju i doprinos u cilju realizacije preuzetih obaveza. Praksa pokazuje suprotno", rekao je Marić.
On smatra da se drastično kasni sa rokovima za zakonsko zaokruživanje statusa crnogorskog Uskoka, „a da ne govorimo koliko je potrebno vremena da se institucionalno uspostavi i praktično sprovede zakonsko ustrojstvo koje će imati mjerljive rezultate".