Iznos koji je država izdvajala za angažovanje pripadnika Vojske u međunarodnim misijamabiće značajno smanjen, najavio načelnik štaba Generalštaba crnogorske vojske, Zoran Lazarević.
On je podsjetio da Vojska Crne Gore učestvuje u četiri međunarodne misije.
“Poslije osam godina učešća u misiji UN UNMIL i više od četiri godine učešća u misiji ISAF i operaciji ATALANTA govorimo o bogatom iskustvu crnogorskih vojnika kada je u pitanju učešće u sastavu međunarodnih snaga. Skoro smo počeli sa učešćem u misiji u državi Mali. Skoro 20 odsto crnogorskih vojnika je učestvovalo u misijama, i to je broj koji zavređuje respect”, rekao je Lazarević za Pobjedu.
On je kazao da su izdvajanja za troškove priprema i angažovanja pripadnika Vojske u misijama bila različita po godinama jer su zavisila od vremena izvršenja i broja učesnika.
“Za period od 2011. do 2013. godine procenat izdvajanja se kretao u prosjeku do deset odsto od ukupnog Budžeta odbrane. Taj iznos će biti znantno manji u narednom periodu, obzirom na planirano smanjenje broja angažovanih vojnika u misijama. Posebno ističem da se oko 90 odsto svih troškova u misijama odnosi na lična primanja naših pripadnika”, naveo je Lazarević.
Prema njegovim riječima, strukturu crnogorske Vojske čini 13 odsto oficira, 43 odsto podoficira, 30 odsto vojnika po ugovoru i 14 odsto civilnih lica.
“Za kratko vrijeme uspjeli smo da izuzetno nepovoljnu nasljeđenju strukturu dovedemo u skladu sa standardima. Imamo izuzetno mlad oficirski kadar, vjerovatno po prosjeku godina najmlađi u Evropi, kadar koji je sposoban da iznese proces evroatlantskih integracija. Kroz izmjene Zakona o Vojsci obezbjedićemo i podmlađivanje vojnika po ugovoru, a ovih dana očekujemo da u naše jedinice bude primljeno 50 novih vojnika po ugovoru, što će svakako biti od velikog značaja”, kazao je Lazarević.
On je ukazao da se najčešća negativna konstatacija ili pitanje može objediniti u jednom: kako Vojska od nepunih dvije hiljade vojnika može braniti Crnu Goru?
“Odgovor je jasan: može, jer će je braniti zajedno sa partnerima i saveznicima. To je novi pristup i novi koncept, potpuno drugačiji od onog na kog smo navikli u nekadašnjoj Jugoslaviji. Primijenili smo ovaj koncept jer je jeftiniji, održiviji, pruža bolju sigurnost građanima”, rekao je Lazarević.
On je naveo da je potpuno jasno da Crna Gora sa svojim veoma limitirajućim resursima ne može razviti nezavisni sistem odbrane koji će garantovati bezbjednost naših građana.
“Upravo iz tog razloga razvijamo sistem odbrane koji će biti dio kolektivnog sistema i zajedno sa saveznicima odgovoritim mogućim bezbjednosnim izazovima”, zaključio je Lazarević.