Izbor predsjednika Skupštine opštine i gradonačelnika mogao bi da seprolongira nedjeljama ili čak mjesecima poslije verifikacije odborničkih mandata u skupštinama opština gdje su krajem maja održani lokalni izbori, pišu Vijesti.
Izvor: MONDO
Prema Zakonu o lokalnoj samoupravi konstitutivne sjednice SO moraju se održati najkasnije 30 dana od održavanja izbora, ali se na njima ne mora izabrati predsjednik skupštine opštine i sekretar.
U gradovima gdje se očekuju pregovori o postizbornom koalicijama, lokalna vlast tako ne mora biti izabrana do tog datuma ukoliko nijesudogovoreni savezi i postignut dogovor o raspodjeli čelnih funkcija.
DPS nema većinu za formiranje vlasti u Podgorici, Kolašinu, Pljevljima, Gusinju, Bijelom Polju i Baru, dok će u Danilovgradu izbori biti ponovljeni na tri biračka mjesta. U Plavu se SDP praktično dogovorio o savezu sa BS i SNP-om, dok BS u Rožajama treba da bira između SDP-a i DPS-a.
Iako je DPS početkom prošle sedmice formirao pregovarački tim koji predvodi Svetozar Marović i najavio da odmah počinje pregovore, predsjednik SDP-a Ranko Krivokapić
nedavno je kazao da njegova stranka neće žuriti i da za formiranje novih vlasti ima dva mjeseca, odsjeća podgorički dnevnik.
Vijesti, pozivajući se na neimenovane izvore, navode da osim neformalne i posredne komunikacije do sada nije bilo zvaničnih, niti ozbiljnih konsultacija o postizbornom savezu u Podgorici.
Na konstitutivnoj sjednici se verifikuju mandati nakon čega odbornici mogu izabrati predsjednika Skupštine opštine i sekretara. Predlog za predsjednika skupštine opštine dostavlja najmanje trećina odbornika, a ukoliko on ne dobije potrebnu većinu glasanje se ponavlja.
U dosadašnjoj praksi kada nije bilo jasne većine, nakon verifikacije odborničkih mandata, glasanje za predsjednika lokalnog parlamenta prolongiralo se prekidanjem sjednica koje se moraju nastaviti najkasnije za 10 dana. To praktično znači da nakon konstituisanja parlamenta, najstariji odbornik koji vodi sjednicu može prekinuti zasjedanje na zahtjev nekog odborničkog kluba i tako partijama dati vrijeme za konsultacije, podsjeća podgorički list.
Nešto slično već se dešavalo u Podgorici nakon izbora 2010, kada je konstitutivna sjednica prekidana u tri navrata da bi na kraju za predsjednika SO bio izabran Raško Konjević. Miomir Mugoša je za prvog čovjeka Glavnog grada izabran gotovo dva mjeseca od lokalnih izbora, a SDP je tada otišao u opoziciju zbog političke korupcije.
Iako nema zakonskog roka za izbor predsjednika SO i gradonačelnika, prema Zakonu o lokalnoj samoupravi ukoliko lokalni parlament pola godine ne ispunjava svoje obaveze, vlada ima pravo da ga raspusti nakon upozorenja .
”Ako Skupština ne uspostavi obavljanje svojih funkcija, odnosno ne izvrši zakonom utvrđene obaveze, Vlada će raspustiti skupštinu. Tada vlast vrši odbor povjerenika, koji imenuje vlada”, navodi se u zakonu.