Direktor Montenegroerlajnsa kazao je da je Evropska banka za obnovu i razvoj najzainteresovanija za kupovinu 30 odsto akcije te kompanije
Đurišić je na konferenciji za novinare, nakon razgovora sa direktorom izraelske avio kompanije El Al-a Hajnom Romanom, kazao da osim Izraelaca interesovanje pokazuju i neke ruske, britanske i njemačke kompanije, slovenačka Adria, ali da su pregovori najdalje odmakli sa EBRD.
On je kazao da Montenegroerlajns nije u finansijskoj krizi već da traži strateškog partnera kako je u vremenu krize ne bi "progutala veća riba".
Kako je naveo, prodaja 30 odsto akcija trebalo da bude završena do kraja ove godine, ali da neće nikakve odluke donositi brzopleto te da bi zato u državnom vlasništvu mogle ostati i u naredne dvije godine.
Đurišić i Romano su najavili da će razgovori predstavnika dvije kompanije biti nastavljeni naredne sedmice i da će biti potpisana dva ugovora - o međusobnoj prodaji karata i zajedničkom održavanju linije Podgorica - Tel Aviv.
Kako je najavljeno, prvi čarter let Podgorica - Tel Aviv biće u maju, a vrlo brzo se može očekivati i otvaranje redovne linije na toj destinaciji.
Romano je kazao i da El Al-a nije razgovarala o kupovini akcija u javnom preduzeću Aerodromi Crne Gore, ali da su sve opcije otvorene.
Mediji su ranije objavili da je aerodrom u Podgorici Izraelcima interesantan, ne samo iz finansijskih razloga već i zato što žele da na Balkanu imaju svoju vazdušnu bazu koju bi potpuno kontrolisali, što bi podrazumijevalo da se na aerodromu nalazi obezbeđenje Mosada, jedne od najačih bezbjedonosnih službi u regionu.
Govoreći o poslovanju Montenegroerlajnsa, Đurišić je kazao da su u prva tri mjeseca ove godine prevezli osam odsto putnika više nego lani.
Prošle godine ostvarili su gubitak od oko 700.000 evra, što kako je kazao, nije zabrinjavajuće, imajući u vidu da je to bila najgora godina u aviosaobracjaju i da su kompanije u svijetu poslovale sa gubitkom većim od 5,2 milijarde evra.
Đurišić je najavio da će u maju stići novi avion Enbrajan, drugi u floti crnogorske kompanije i dodao da bi do 2010 trebalo da ih ima ukupno pet, što bi zadovoljilo potrebe Crne Gore u narednih deset godina.
(Beta)