Crnogorski premijer Milo Đukanović i ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu založili su se za nastavak pregovora o održavanju KAP-a
Crnogorski premijer Milo Đukanović i ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu založili su se u subotu za nastavak pregovora o održavanju proizvodnje u Kombinatu aluminijuma u Podgorici (KAP) i Rudniku boksita u Nikšiću.
KAP je najveći izvoznik u Crnoj Gori. Ta kopmanija, koja je u vlasništvu ruskog biznismena Olega Deripaske, od početka godine je prepolovila proizvodnju zbog niske cijene aluminijuma na svjetskom tržištu i zapala u velike teškoće.
Deripaska je i jedan od vlasnika Rusnika boksita u Nikšiću.
Vlada Crne Gore je saopštila da će konačna odluka o Kombinatu aluminijuma u Podgorici biti donijeta nakon što nezavisne međunarodne agencije urade "finansijsku i tehničku" procjenu stanja u toj kompaniji.
Na današnjem sastanku predstavnika Vlade, KAP-a i vlasnika te fabrike - Centralnoevropske aluminijske kompanije (CEAC), kao i konzoricijuma banaka dogovoreno je da svi oni zajednički snose troškove poslovanja Kombinata dok ne bude donijeta ta odluka.
Uprava KAP-a je, zasad, odustala od uručivanja rješenja o upućivanju 450 radnika na prinudni odmor.
U zajednickom saopštenju nakon razgovora Đukanovića s ruskim ministrom, izraženo je i zadovoljstvo intenzitetom političkih odnosa i spremnošću dvije strane da unaprijede ekonomsku i svaku drugu saradnju.
Najavljen je i sastanak Šojgua sa predstavnicima Kombinata aluminijuma u Podgorici poslije koga bi trebalo da bude izvjesnija sudbina te kompanije.
Na sastanku Đukanovića s Šojguom je bio i ministar spoljnih poslova Crne Gore Milan Roćen. Šojgu i Roćen su kopredsjednici Međuvladinog crnogorsko-ruskog komiteta za trgovinu, ekonomsku i naučno-tehničku saradnju.
(Beta)