Postojanje virusa gripa tipa A/H3 i tipa B u Crnoj Gori, potvrđeno je od strane Instituta za javno zdravlje
Prisustvo virusa gripa, tipa A/H3 i tipa B u Crnoj Gori, potvrđeno je u četvrtak u uzorcima uzetih iz brisa grla pacijenata iz Podgorice i Bara.
Do tih rezultata došli su u Institutu za virusologiju, vakcine i serume “Torlak” – saopšteno je u četvrtak iz Instituta za javno zdravlje.
”U Crnoj Gori do sada je registrovano 165 osoba oboljelih od bolesti slične gripu, što ukazuje na to da se radi o sporadičnim slučajevima obolijevanja, odnosno da se još ne može govoriti o epidemiji gripa”, navodi se u saopštenju koje je potpisao direktor Instituta za javno zdravlje dr Boban Mugoša, a prenose “Vijesti”.
Izabrani doktor Ankica Ivanović u četvrtak je izjavila da se o epidemiji gripa ne može govoriti, jer su u podgoričkim domovima zdravlja do sada registrovani jedino sporadični slučajevi pacijenata oboljelih od bolesti nalik gripu.
”Broj oboljelih uobičajen je za ovo doba godine, a većinom se radi o pacijentima koji imaju određene respiratorne infekcije disajnih puteva “, kazala je Ivanović.
Očekujući u narednom periodu porast broja oboljelih od gripa u Crnoj Gori, iz Instituta upozoravaju građane da se pridržavaju određenih preporuka kako bi se zaštitili od gripa, među kojima je i izbjegavanje bližeg kontakta sa osobama koje imaju simptome akutne respiratorne infekcije disajnih puteva, posebno u toku prvih dana kada se infekcija najbrže prenosi.
Takođe, neophodno je održavanje lične higijene, pranje ruku nakon rukovanja sa prehlađenom osobom ili dodirivanja mogućih kontaminiranih površina, često provjetravanje prostorija, izbjegavanje boravka u zatvorenim prostorima sa velikim brojem ljudi, te jednokratno korišćenje maramica.
”Vakcinaciju protiv virusa gripa, zahvaljujući kojoj osoba nakon dvije do tri nedjelje postaje zaštićena još je preporučljiva u opštinama u kojima je preostalo vakcina”, zaključuje se u saopštenju.
Prema izvještaju Evropske mreže za nadzor nad influencom, koja se odnosi na četvrtu nedjelju januara, kako se dodaje u saopštenju, u Evropi predominantni virus u cirkulaciji je A(H3), a u većini evropskih zemalja prisutan je srednji i visoki intenzitet aktivnosti influence.
”Visok intenzitet aktivnosti registrovan je u Njemačkoj, Luksemburgu, Poljskoj, Švedskoj i Švajcarskoj. Srednji intenzitet je prijavilo 16, a nisku aktivnost pet zemalja”, navodi se u saopštenju.
(MONDO)