Memorandum predviđa razmjenu informacija i saradnju pripremi zakona i drugih akata između crnogorske i srpske komisije.
Komisije za utvrdjivanje konflikta interesa Srbije i Crne Gore potpisale su u srijedu u Podgorici Memorandum o saradnji, kojim je predvidjena razmena informacija dvije institucije, redovne posjete na edukativnim sastancima, treninzi i saradnja u pripremi zakonskih i drugih dokumenata.
Memorandum su potpisali predsednik crnogorske Komisije za utvrdjivanje konflikta interesa Slobodan Leković i predsednik Odbora za spriječavanje sukoba interesa Srbije Slobodan Beljanski.
Predsjednik crnogorske komisije Slobodan Leković podsjetio je, na konferenciji za novinare poslije potpisivanja, da je sličan memorandum potpisan sa institucijama iz Bosne i Hercegovine, Makedonije, Albanije, Slovenije i Rumunije, a da je sporazumom sa Odborom iz Srbije zaokružena i učvšćena regionalna saradnja.
On je rekao da postoji ideja da se, nakon potpisivanja memoranduma sa zemljama u okruženju, formira šira asocijacija za prevenciju konflikta interesa na nivou država članica bivše Jugoslavije ili cijelog Balkana.
"Time bi se institucije mogle brže i kvalitetnije pomagati, jer korupcija i konflikt interesa ne poznaju granice", rekao je Leković.
Predsjednik Odbora za spriječavanje sukoba interesa Srbije Slobodan Beljanski rekao je da je potpisivanje memoranduma dragocjeno, jer su obije institucije regulatori i kontrolori kojima je nezavisnost osnovna pretpostavka za uspješan rad.
On je podsjetio da je zadatak oba tijela spriječavanje sukoba interesa, monopola i dekoncentracija moći iz ruku malog broja nosilaca državnih funkcija, kao i evidencija njihove imovine.
Potpisivanje memoranduma pozdravio je i ambasador Srbije u Podgorici Zoran Lutovac, koji je rekao da taj čin potvrdjuje njegovu želju da saradnja u svim oblastima izmedju dvije zemlje bude na visokom nivou. Lutovac je ocijenio da ova saradnja Srbije i Crne Gore treba da bude institucionalizovana i dobije formu sporazuma.
(Tanjug)