Uspješna prekogranična saradnja Crne Gore i Albanije traje još od 2008. godine, kroz Program koji finansira Evropska unija, a sada su dobili finansijsku podršku od 2,1 miliona eura.
Koncept prekogranične saradnje predstavlja suštinski podsticaj procesu evropske integracije, poručeno je na svečanosti u Skadru kojom je obilježen početak sprovođenja projekata ugovorenih kroz Treći poziv u okviru IPA programa prekogranične saradnje Crna Gora-Albanija 2014-2020, prenosi Pobjeda.
Prilikom dodjele sertifikata korisnicima Trećeg poziva, v.d. generalni direktor Direktorata za evropske fondove Bojan Vujović istakao je da je saradnja između Crne Gore i Albanije posebno važna u kontekstu procesa pristupanja gdje se pruža mogućnost da kroz zajedničko sprovođenje projekata međusobno razmjenjujemo iskustva i znanja, u oblastima od značaja i obostranog interesa. Podsjetio je na sadardnju ove dvije države, koja je započeta prije 15 godina, i na činjenicu da se u okviru IPA II finansira 21 projekat ukupne vrijednosti sedam miliona eura iz oblasti zapošljavanja, mobilnosti radne snage i socijalne i kulturne inkluzije, zaštite životne sredine i turizma.
,,Iskoristiću priliku da se posebno osvrnem na šest projekata koji su ugovoreni u okviru ovog poziva, ukupne vrijednosti 2,1 miliona eura, a u kojima će učestvovati čak 19 partnerskih organizacija i institucija sa teritorije Crne Gore i Albanije ", kazao je Vujović.
U ime Vlade Republike Albanije učesnicima se obratio Iljir Bećaj, nacionalni IPA koordinator i direktor Državne agencije za strateško programiranje i koordinaciju pomoći koji istakao da je prekogranična saradnja ključna za razvoj obje zemlje i da se kroz kvalitetnu bilateralnu saradnju i strateški pristup može značajno doprinijeti razvoju regiona.
Prisutnima se obratili i Ana Račević, sekretarka Ministarstva finansija Crne Gore i nacionalna službenica za ovjeravanje i Andrea Vera, rukovodilac Sektora za održivi ekonomski i društveni razvoj u Delegaciji Evropske unije u Albaniji, navodi portal Pobjeda.
Nakon uvodnih govora, predstavljeni su projekti koji će se sprovoditi u narednom periodu. Aktivnosti podržanih projekata usmjerene su na osnaživanje mladih, podsticanje socijalne inkluzije, unapređenje mogućnosti zapošljavanja osoba sa invaliditetom, zaštitu životne sredine i održivo korišćenje prirodnih resursta, te smanjenje rizika od katastrofa u programskom području.