Moderne litijumske baterije su napravljene tako da im dugotrajno punjenje i ono od 80-100% najviše smeta, skraćujući im životni vek. Novi Pixel donosi opciju adaptivnog punjenja na Android 12, a nadamo se i do drugih telefona.
U nedavnom tekstu o ASUS ZenFone 8 pisali smo kako ASUS već godinama unazad veliku pažnju posvećuje očuvanju baterije, sa opcijama koje vam omogućavaju da podesite da se baterija puni do određenog nivoa. Na primer 80 ili 90%. Time se ona manje troši i greje, a životni vek joj se znatno produžava.
Sistem punjenja
Punjenje novih baterija funkcioniše jako brzo u prvih 50-60%, jer se struja raspoređuje ravnomerno u ćelije, a nakon toga dolazi do usporavanja, jer se elektroni onda “guraju” u bateriju, što je proces koji zahteva više struje i vremena. Kako se kapacitet povećava, potrebno je sve više struje i vremena da se dodatna količina elektrona sačuva u bateriji, i to je proces koji ih najviše oštećuje, posebno na duge staze.
Vrlo često ćete čuti da proizvođači kažu da, za razliku od starijih baterija Ni-Mh čije ćelije je trebalo formirati, nove je bolje da punite pet puta dnevno po malo nego da ih ostavite na punjaču kada je kapacitet preko 90%.
Različiti proizvođači ovo rešavaju na različite načine. ASUS ograničava punjenje do određenog nivoa, a neki drugi usporavaju proces punjenja, tako da vam baterija bude na 100% taman koji minut pre nego što vas alarm probudi ujutru.
Na Android 11 OS-u Pixel telefoni su imali opciju adaptivnog punjenja preko noći, gde se telefon puni do 80%, a onda se proces punjenja usporava, čime se zdravlje baterije čuva. Međutim, u nekim slučajevima, to sporo punjenje je i dalje punilo telefone na 100% nekoliko sati pre alarma, što nije idealan scenario po zdravlje baterije.
Koliko vi znate o bateriji? Kako pravilno puniti telefon? Šta je dobro, a šta loše po zdravlje vaše baterije? Pogledajte video ispod u kojem ćete saznati odgovore na ova pitanja.
Google je stoga oprezno pristupio ovoj problematici, kako bi se izbeglo da se korisnici probude, a da im telefon nije napunjen u potpunosti. Još jedan tip adaptivnog punjenja koje je implementirano omogućava korisnicima Pixel 4 telefona da stave telefon na punjač posle 21h i da podese alarm između 5 i 10h ujutru, kako bi se baterija držala na optimalnom nivou. Ne treba naglašavati da ovo nije naišlo na odobravanje kod korisnika.
Skoro godinu dana nakon implementirana ove nove tehnologije Google je uspeo da prikupi dovoljno povratnih informacija, pa će se kod Android 12 OS-a punjenje nakon 80% dešavati značajno sporije, ali i dalje 30 do 90 minuta pre alarma, prema pisanju korisnika.
Ono što se svi mi nadamo je da će ove tehnologije koje se primenjuju na Pixel telefonima polako da pronađu svoj put do svih ostalih Android telefona sa novim ažuriranjem na Android 12 operativni sistem.