TikTok je bio najviše preuzimana aplikacija u SAD, Evropi, Kini i celom svetu!
Izvor: MONDO / Samsung
TikTok je jedina aplikacija u prvih pet na svetu koja nije u vlasništvu Facebook kompanije i njenog osnivača i vlasnika Marka CUkerberga, ali je tokom 2020. godine postala najviše preuzimana aplikacija na svetu.
Japanski Nikkei nije objavio zvanične podatke o broju preuzimanja za liste Top 5 najpopularnijih aplikacija, ali je objavljeno da je popularnost izračunata na osnovu preuzimanja iz Google Play Store i Apple Store prodavnica.
Ovo je neverovatan uspeh, što zbog same aplikacije, trenutne situacije na tržištu društvenih mreža, a posebno zbog političkih pritisaka, kojima je i TikTok, kao kineska aplikacija, bio izložen.
Prošle godine bivši američki predsednik Donald Tramp izdao je izvršnu naredbu o zabrani novih preuzimanja TikTok aplikacije u SAD.
Trampova administracija je tvrdila da TikTok predstavlja rizik po nacionalnu sigurnost, jer je kineska vlada imala pristup svim, pa i američkim korisničkim podacima, što je kompanija TikTok više puta demantovala.
TIKTOK POBEDIO FACEBOOK: Najpopularnija na svetu i jedina Top 5 aplikacija koju ne poseduje Cukerberg
U medijima je trenutno aktuelna vest da je izazov na Tiktok platformi izazvao mnoštvo reakcija širom sveta, ali iz pogrešnih razloga. Naime, izazov je bio osmišljen kako bi osvestio ljude i skrenuo im pažnju na probleme koje imaju osobe sa smetnjama u razvoju. Izazov je izmakao kontroli, te je poslužio kao vid zabave i ismevanja mnogim mladima. Da stvar bude još gora, deci su se u ovom imitiranju i vređanju osoba sa autizmom, pridružili i njihovi roditelji.
Svi snimci su uklonjeni sa platforme nakon osude velikog broja roditelja dece sa autizmom, koji su apelovali protiv diskriminacije. I nakon brisanja video snimaka nastavlja se diskusija na temu vaspitanja dece i ne možemo a da se ne zapitamo kakav to primer dajemo deci i čemu ih to učimo. Da li je moguće da u 21. veku decu ne učimo vrednostima kao što su ljubav, poštovanje, tolerancija prema različitostima, empatija, sloga, jednakost, nego im svesno dajemo primer da biti drugačiji znači nešto loše, da takve treba mrzeti, marginalizovati, diskriminisati? Oni možda ne znaju da procene šta je dobro, a šta ne, ali zato smo mi tu da ih umerimo i naučimo, da im izgradimo opšta moralna načela i principe. Da li smo svesni da prilikom formiranja ličnosti naše dece mi imamo presudnu ulogu, a od te iste dece zavisi budućnost ovog sveta.
Otkako je u januaru ove godine Džozef Bajden postao predsednik SAD, povukao je Trampovu izvršnu naredbu i omogućio aplikaciji TikTok da nesmetano raste u svim delovima sveta.
Tokom prve nedelje avgusta TikTok je objavio da će omogućiti korisnicima novu funkciju, TikTok Story, sličnu platformama Snapchat, Facebook i Instagram.