Saznajte šta je nomofobija i utvrdite da li možda imate simptome ovog poremećaja (a vjerovatno ih mnogi od nas imaju).
Mobilni telefoni postali su sastavni dio naših života, poslova, aktivnosti, svakodnevice, piše Lovesensa. Ne koristimo ih samo za komunikaciju, već za društvene mreže, kao organizatore, mape, navijamo alarme, igramo igrice, gledamo filmove ili pratimo plan dijete.
Jednostavno rečeno - mobilni telefoni maltene su "srasli" sa našim dlanovima.
Nomofobija je poremećaj koji odlikuje strah od života bez telefona. To nije strah od gubljenja, krađe ili lomljenja telefona. To je strah da izađete iz kuće bez telefona, osjećaj napetosti kada nam se isključi baterija, nemamo punjač pri ruci ili anksiozno stanje kada smo na mjestima na kojima je upotreba telefona zabranjena.
Mnogima ovaj poremećaj izgleda nerealno, a nekima čak i bezazleno, ali stručnjaci ukazuju da takav strah i tip anskioznosti može ozbiljno da ugrozi mentalno zdravlje i ravnotežu svakog pojedinca. Da li ste nekada osjetili anksioznost i uspaničili se jer niste mogli da pronađete svoj mobilni telefon?
Nomofobija je nastala od sledećih riječi - "no-mobile-phone" fobija, odnosno fobija koja se javlja uslijed nedostatka mobilnog telefona. Prvo istraživanje vršeno na ovu temu sprovedeno je 2008. godine na više od 2.000 ispitanika, a rezultati pokazuju da je u tom periodu više od 50 odsto ljudi osjećalo strah i nesigurnost kada nisu uz sebe imali svoj mobilni telefon.
Kasnija istraživanja pokazivala su sve veće i veće procente. Kako je tehnologija napredovala i mobilni telefoni se usavršavali, tako se razvijala i nomofobija. Nomofobija je zvanično uvrštena kao jedna od bolesti 21. vijeka.
Simptomi nomofobije su:
- neprijatan osjećaj kada je mobilni telefon isključen;
- konstantna provjera telefona i očekivanje nove poruke, poziva ili e-maila;
- punjenje baterije na telefonu i kada je potpuno puna;
- uvijek nosite telefon sa sobom, čak i kada idete u toalet;
- strah da ostanete bez WiFi signala ili Interneta;
- strah da će se dogoditi neke negativne stvari i da nećete imati uređaj sa kojeg biste pozvali pomoć;
- strah od diskonektovanja sa online platformi (društvene mreže, Internet...);
- preskakanje svakodnevnih aktivnosti ili planova kako biste više vremena provodili na telefonu.
Uslijed nomofobije mogu se javiti i određeni fizički simptomi: ubrzan dah, ubrzano lupanje srca, pojačano znojenje i osjećaj malaksalosti.
Javljaju se slični fizički simptomi koji prate i napad panike.
Uzroci nomofobije su najčešće svakodnevno korišćenje telefona, obavljanje ključnih aktivnosti pomoću telefona, strast prema tehnologiji, rad preko telefona i svakodnevno uživanje u zabavnim sadržajima koje telefon nudi (igrice, aplikacije, društvene mreže, video prilozi...).
Ako imate simptome nomofobije, važno je da se obratite stručnjaku koji će primeniti odgovarajući vid terapije. Kod ovakvih dijagnoza, liječenje se prvo obavlja tako što se osoba direktno suočava sa strahom, a kasnije se pristupa kognitivno-bihevioralnoj metodi koja nas uči kako razlikovati iracionalne od racionalnih strahova.