Ukupan bruto domaći proizvod (BDP) pet balkanskih zemalja manji je od trenutne vrijednosti kompanije Netflix!
Netflix, jedan od najpoznatijih servisa za onlajn gledanje filmova i serija, vrijedi ukupno 166,38 milijardi dolara. Tržišna kapitalizacija Netflix-a vrijedi više od udruženog BDP-a Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Srbije, Sjeverne Makedonije i Hrvatske, s obzirom na to da objedinjeni BDP tih pet država ukupno iznosi 149,29 milijardi dolara, piše portal Investitor.me.
Najvrijednije kompanije se uglavnom bave tehnološkim ili finansijskim djelatnostima, a Microsoft jedini premašuje vrijednost od bilion dolara.
Visoka tržišna kapitalizacija ovih kompanija dolazi još više do izražaja u poređenju sa BDP-om zemalja u razvoju, naročito istočne Evrope, Afrike i Latino Amerike. Pojedine kapitalizacije su vrijednije i u poređenju sa dosta većim državama, kao što su Argentina i Rusija.
Najvrijednija kompanija na svijetu je Microsoft, sa tržišnom kapitalizacijom od 1.058 milijardi dolara. Njegova vrijednost je veća od uduženog BDP-a čak devet država istočne Evrope: Estonije, Litvanije, Letonije, Bjelorusije, Poljske, Ukrajine, Moldavije i Slovačke.
Bank of America, sa ukupnom vrijednošću od 278,21 milijardi, vredi nešto više od BDP-a pet država centralne Azije zajedno: Kazahstana, Uzbekistana, Turkmenistana, Kirgistana i Tadžikistana. Ukupna vrijednost BDP-a ovih država iznosi 271,50 milijardi dolara.
Alphabet, matična kompanija Google kompanije i njenih podružnica, ima širok spektar proizvoda i usluga uključujući pretraživače, Android operativni sistem, servisne kompanije kao što je G Suite. Ukupna tržišna kapitalizacija Alphabet-a iznosi 786,09 milijardi dolara, što je više od ujedinjenog BDP-a 38 afričkih država. Te države čine više od 70 odsto država afričkog kontinenta, uglavnom pozicioniranih u podsaharaskoj regiji. Neke od tih država su: Lesoto, Bocvana, Namibija, Zimbabve, Malavi i Madagaskar...
Facebook, najveća društvena mreža, ostaje vodeći učesnik u tehnološkom sektoru. Trenutna tržišna kapitalizacija ove društvene mreže iznosi 560,62 milijarde dolara, nešto više od BDP-a Argentine, koja je na drugom mjestu u Južnoj Americi odmah iza Brazila.
Pročitajte i ovo: Sony i LG se baš muče da prodaju telefone…
Amazon, vodeća kompanija u internet maloprodajnoj industriji, ukupno vrijedi 956,55 milijardi dolara. Njegova vrijednost je skoro ista kao vrijednost udruženog BDP-a devet zemalja Latinske Amerike: Kolumbije, Urugvaja, Paragvaja, Bolivije, Perua, Ekvadora, Venecuele, Gvajane i Surinama. Ukupan iznos BDP-a ovih devet zemalja zajedno iznosi 914,55 milijardi dolara.
Visa, jedna od vodećih firmi za finansijske servise u svijetu, ima tržišnu kapitalizaciju u iznosu od 398 milijardi dolara, veću od BDP-a devet zemalja centralne Amerike: Kosta Rike, Paname, Nikaragve, Hondurasa, El Salvadora, Gvatemale, Belizea, Jamajke i Dominikanske Republike.
Pročitajte i ovo: iPhone “potonuo“ za 12 odsto, ali sat “razbija“
Ukupna tržišna kapitalizacija kompanije Apple iznosi 939,67 milijardi dolara, što ne nešto više od pola BDP-a Rusije. Rusija ima 12. najveći BDP na svijetu. Tržišna kapitalizacija neke kompanije jednaka je proizvodu njene tržišne cijene i ukupnog broja emitovanih akcija.