Isprobali smo jedan od najpovoljnijih mobilnih telefona dostupnih kod nas. Za početnike nije loš izbor.
Nije lako napisati opis jednog od najjeftinijih telefona kod nas, prvenstveno zbog činjenice da će ga mnogi unaprijed osuditi, i to potpuno nepravedno, na propast. Jeftini telefoni, odnosno najjeftiniji su značajan dio tržišta Android ekosistema i kao takvi zaslužuju da budu prezentovani na pravi način, što ćemo mi u ovom tekstu da pokušamo i da uradimo.
Alcatel 1X je izrađen u potpunosti od plastike, koja je nazad teksturirana tako da pomislite da je napravljena od nekog materijala sličnog tkanini. Otisci prstiju na kućištu ne ostaju, a telefon djeluje čvrsto i dobro sklopljeno, ali odmah otkriva utisak klase, kojoj pripada - čim ga uzmete u ruku.
Ekran je njegova najslabija tačka i više bismo voljeli da je Alcatel štedio na nekoj drugoj strani, a pojačao ekran. Rezolucija IPS LCD-a dijagonale 5.3 inča je niska, svega 960 x 480, uglovi gledanja su ograničavajući, jer se boje prelivaju čim se telefon malo iskrivi, a i osvjetljenje bi trebalo da je jače. Zagasita slika solidnih boja je najbolje što možemo da okarakterišemo ovaj ekran, koji je trebalo da bude bolji. Korišćenje na otvorenom je otežano, ali u zatvorenom prostoru i noću ne bi trebalo da bude problema. Osjetljivost ekrana je dobra i lako se upravlja, a niska rezolucija uslovila je jednu zanimljivu situaciju - sav sadržaj na ekranu je krupan i lako čitljiv, pa je ovaj telefon dobar za korisnike, koji ne vide dobro ili jednostavno za osobe koje vole da su im sve stvari na ekranu prilično krupne.
Android Oreo verzije 8.1 u Android Go izdanju je dobar izbor za ovaj model i osim povremenog zaostatka u pokretanju aplikacija ne bi trebalo da muči korisnike. Čist je prilično, izmijenjen jedino Alcatel pozadinama i ikonicama, a korisnicima su na raspolaganju Google Go aplikacije (Search, Mail, Files, Maps, YouTube i druge), kao i Lite verzije aplikacija drugih proizvođača - Facebook, Messenger i ostale. Sistem je dovoljno brz da vas ne nervira, kucanje poruka ne kasni, a skrolovanje umje da sjecka, ali ne toliko da bi vam to predstavljalo opterećenje. Sasvim pristojan rad na momente korisniku može da pruži uvjerenje da se radi o moćnijem uređaju, nego što jeste. Naravno, to ne znači da telefon ne može lako da se zaguši - skačite sa aplikacije na aplikaciju, aktivirajte nekoliko zahtjevnih aplikacija odjednom i imaćete problem tokom rada. Ipak, ukoliko resurse držite pod kontrolom, što ćete svakako naučiti, ako želite da adekvatno koristite ovaj telefon, biće sve OK sa radom.
Telefon dolazi sa 2 GB RAM i 16 GB memorije, uz slot microSD karticu kapaciteta do 32 GB. Čipset je MTK6739, Quad-Core (4 x 1.3GHz) i od njega u gejmingu ne očekujte previše - Candy Crush Saga je OK, kao i Tetris Blitz, Sudoku, Solitaire i slične igre. Ipak, podržan je 4G, kao i 3G ili 2G mrežni servisi, pa je surfovanje internetom ili preuzimanje dokumenata iz mejla brzo, ali pri učitavanju “masivnih“ internet stranica ne očekujte čudesnu briznu i lakoću renderovanja sadržaja.
Što se zabave tiče, osim skromnih gejming sposobnosti, Alcatel 1X nudi FM radio sa snimanjem programa, sposoban muzički plejer sa 3.5 mm audio konekcijom (ako nabavite neke kvalitetne slušalice biće vam prijatno da ga slušate), a tu su, naravno i kamere. Kamere su iznenađenje. Pozitivno. Glavna ima autofokus i rezoluciju od osam megapiksela, sa EIS stabilizacijom snimanja videa. Za gledanje na ekranu telefona, dijeljenje na mreže uz filtere i čak slanje MMS porukama - glavna kamera, čija je optika f/2.0 je više nego adekvatna. S druge strane je i selfi kamera rezolucije pet megapiksela fiksiranog fokusa, za koju će vam trebati malo vježbe kako vam selfiji ne bi bili mutni, ali kad naučite kako da postavite ruku, nećete se stideti da objavite svoje selfije. Obje kamere rade uz nove aplikacije Photo Booth (pravi četiri slike na ekranu za nekoliko sekundi) i Social Square (podijeljen ekran na dvije četvrtaste fotke).
Iako obje kamere podržavaju interpolaciju do značajno viših rezolucija - 13 za glavnu i osam za selfi kameru - ne savjetujemo vam da ih koristite, jer su te slike lošijeg kvaliteta, zbog softverskog razvlačenja rezolucije.
I to je uglavnom sve što bi trebalo da znate o Alcatel 1X modelu, koji se kod nas nudi u Dual SIM ponudi i sa baterijom kapaciteta do 2.500 mAh, dovoljnoj za nekoliko dana upotrebe. Konkurent Alcatel 1X modelu svakako bi mogla biti Nokia 1, iako inferiorna po specifikacijama, ali i poneki Xiaomi model, mada skuplji.
Telefon namijenjen početnicima u svijetu smartfon tehnologije. Telefon namijenjen klincima najranijih razreda, ako već moraju da imaju telefon ili onima, koji imaju izuzetno ograničen budžet i jednostavno od telefona ne očekuju previše. Eto, takav je Alcatel 1X, koji se kod nas prodaje za oko 117 eura.
Ipak, Alcatel 1X nije loš telefon i trebalo bi da ga razmotre svi oni, kojima se uklapa u budžet, jer trenutno nema adekvatnu konkurenciju.