Četiri generacije kasnije, konačno je vrijeme da cio svijet vidi šta može najbolji Xiaomi telefon.
Prošlo je devet godina otkako su Xiaomi pametni telefoni zvanično stigli u Srbiju. Od tog momenta, pa sve do danas, u ponudi ovog brenda mogli ste da pronađete model koji odgovara vašem budžetu, kakav god on bio. Međutim, ukoliko vam novac nije bio problem, poslednjih godina jeste mogli da kupite flagship, ali ne i najbolji Xiaomi telefon - ne zaista.
Naime, kada je tehnološki gigant u februaru 2020. godine predstavio Mi 10 seriju, ceo svet je naivno mislio da je vidio ono najbolje što Xiaomi može da ponudi. Međutim, kompanija nas je sve "prevarila" i samo nekoliko meseci kasnije lansirala svoj prvi ultra-premijum flagship - Xiaomi Mi 10 Ultra.
Vrlo brzo je uslijedio hladan tuš - planovi da najbolji Xiaomi telefon te godine napusti Kinu nisu postojali - a kupci u Evropi, nažalost, nisu imali priliku da vide ni naredne tri generacije. Kada smo već počeli da sumnjamo da ćemo ikada uživo vidjeti kako izgleda kada tehnološki gigant ne mora da se suzdržava, Xiaomi nas je na premijeri održanoj u februaru iznenadio sve - dostupnost Xiaomi 14 Ultra telefona je zvanično potvrđena na našem tržištu.
Naravno, nismo mogli da propustimo priliku da "zverku" i sami testiramo, a nakon vremena provedenog sa ovim modelom, nestrpljivi smo da vam prenesemo svoje utiske. Zato, hajde da odmah počnemo.
Izvor: SmartLife / Ilija BaošićUprkos tome što pripadaju istoj seriji, Xiaomi 14 i Xiaomi 14 Ultra po svom izgledu nisu baš slični. Regularni model, koji smo takođe testirali, donosi ravan ram, staklenu poleđinu i četvrtasto ostrvo kamere u gornjem levom uglu. S druge strane, aluminijumski bokovi Ultra telefona kombinuju ravan i zakrivljen oblik, protežući se ka poleđini koja je obložena nano-tech veganskom kožom, dok je sistem kamera kružnog oblika i centriran.
Na ovaj način Xiaomi je želio da spoji sigurnost u ruci i komfort, a u tome je i uspio. Korišćenje Ultre je bilo bezbrižno, a istovremeno i veoma udobno iskustvo.
Izvor: SmartLife / Ilija BaošićNema negativnih iznenađenja ni kada su otvori i tasteri na bokovima u pitanju. Na desnoj strani uređaja nalaze se dobro pozicionirani tasteri za kontrolu jačine zvuka i paljenje i gašenje uređaja, dok je lijeva strana potpuno "čista". Na vrhu i dnu se nalaze otvori stereo zvučnika, a donja strana uređaja takođe krije fiokicu za dve Nano-SIM kartice, otvor mikrofona i USB-C port za punjenje koji se pridržava USB 3.2 Gen 2 standarda.
Ukoliko ste imali priliku da koristite telefone ovog brenda, sigurno vam je zapalo za oko da nismo naveli IR diodu. Bez brige, Xiaomi ostaje jedna od retkih kompanija koja implementira rešenje za daljinsko upravljanje drugim uređajima, samo što se ono sada nalazi ispod stakla sistema kamera, a ne na gornjoj strani uređaja.
Kada je u pitanju izdržljivost samog telefona, Xiaomi 14 Ultra poseduje IP68 sertifikat otpornosti na prodor tečnosti i sitnih čestica, što znači da je potpuno bezbedno koristiti ga na kiši, u blizini vode ili u prašnjavim uslovima. Međutim, daleko je interesantnije da je Xiaomi odlučio da zameni Gorilla Glass Victus zaštitno staklo i implementira sopstvenu inovaciju - Shield Glass. Kompanija kaže da je u pitanje rešenje koje je 10 puta otpornije na padove, ali ovo nije bilo nešto što smo i sami željeli da testiramo.
Izvor: SmartLife / Ilija BaošićNe treba zaboraviti ni detalje koji nisu vidljivi golim okom, a pod tim podrazumevamo NFC čip koji omogućava beskontaktno plaćanje, kao i podršku za povezivanje na mrežu putem eSIM kartice.
Izvor: MONDO / STEFAN STOJANOVIĆXiaomi je kompanija koja nas je navikla na ekrane visokog kvaliteta, a upravo se jedno takvo rešenje nalazi na prednjoj strani Xiaomi 14 Ultra telefona.
Na raspolaganju je veliki OLED ekran, dužine dijagonale 6,73 inča, koji nudi sve one napredne mogućnosti kakve i očekujemo od jednog ultra-premijum telefona. Prije svega, to je LTPO tehnologija koja dozvoljava da displej smanji svoju brzinu osvježavanja kako bi se uštedjela baterija - sa maksimalnih 120 Hz na samo 1 Hz.
Još jedna potvrda dobrih specifikacija je WQHD+ rezolucija panela, zbog koje je oštrina slike i nivo detalja na izuzetno visokom nivou, a impresivan je i nivo osvetljenja ekrana, koji je u stanju da dosegne maksimalnih 3.000 nita.
Rezultat ove kombinacije specifikacija je zaista vrhunski kvalitet slike, bilo da smo telefon koristili u dnevnim ili noćnim uslovima, na direktnoj sunčevoj svjetlosti ili u potpunoj tami - živopisne boje su zadržavale svoj kvalitet, a prikazani sadržaj je sve vrijeme ostajao jasan i čitak.
Izvor: MONDO / STEFAN STOJANOVIĆUkoliko, kao i mi, preferirate da omiljene filmove i serije gledate u najboljem mogućem kvalitetu, na raspolaganju je i podrška za HDR10+ i Dolby Vision prikaz, što zajedno sa moćnim stereo zvučnicima garantuje odlično gledalačko iskustvo. Naravno, koliko god to bilo moguće na pametnom telefonu.
Izvor: MONDO / STEFAN STOJANOVIĆKakav bi to Ultra telefon bio kada ne bi posjedovao najbolji čipset današnjice? Xiaomi nije ništa želio da prepusti slučaju, niti da rizikuje, pa ne čudi da se ispod "haube" Xiaomi 14 Ultra modela našao moćni čipset kompanije Qualcomm - Snapdragon 8 Gen 3.
U pitanju je rešenje čija CPU jezgra su raspoređena u 1+3+2+2 konfiguraciji, a čija grafika je moćni Adreno 750 koji podržava tehnologija praćenja zraka u igrama.
Kako smo već nekoliko puta imali priliku da se susretnemo sa ovim čipom, dobro smo znali kakve performanse možemo da očekujemo, a posebno nam je drago da Xiaomi znao da iskoristi svu njegovu snagu.
Izvor: SmartLife / Ilija BaošićBilo da smo se kretali kroz interfejs, dopisivali, skrolovali kroz društvene mreže ili surfovali internetom, Xiaomi 14 Ultra je "letio". Naravno, to nisu previše zahtevni zadaci, ali ni obrada slika i videa nije uspevala da namuči Xiaomijevog šampiona. Zapravo, čak ni najzahtjevnije mobilne igre nisu predstavljale preveliki izazov, te smo morali da se okrenemo emulaciji konzola i da nerazumno podignemo rezoluciju, samo da bismo videli pad u performansama ispod 60 kadrova u sekundi.
Ono što je posebno bilo impresivno jeste da su performanse ostajale na vrhunskom nivou i nakon dugih sesija, a telefon ni u jednom momentu nije postao neprijatno topao za držanje u ruci - nešto čime ne mogu svi konkurenti da se pohvale.
Izvor: SmartLife / Ilija BaošićXiaomi 14 Ultra pokreće najnoviji Android 14 operativni sistem, odnosno HyperOS korisnički interfejs. Iako je nas oduvjek privlačila njegova lakoća korišćenja, nije mogla da nam promakne činjenica da je softver Xiaomi telefona u prošlosti bio tema brojnih rasprava.
Po našem mišljenju, prelazak sa MIUI rešenja se pokazao kao pun pogodak. Iako je dosta toga slično, kako u vizuelnom, tako i funkcionalnom smislu, novi interfejs je veoma zreo, bolje optimizovan, prepun korisnih funkcija i fluidnih animacija. Posebno se ističe besprekorna integracija ekosistema, pa ukoliko koristite druge Xiaomi uređaje ili kućne aparate, sigurni smo da će vam ova mogućnost biti od velike koristi.
Izvor: MONDO / STEFAN STOJANOVIĆSve drugo na stranu, ono po čemu se Xiaomi 14 Ultra zaista ističe i što predstavlja njegovu najimpresivniju karakteristiku jeste sistem četvorostrukih kamera na poleđini. Plodovi saradnje sa kompanijom Leica su vidljivi već neko vreme, ali je Xiaomi ovogodišnjim Ultra modelom uspeo da premaši sva naša očekivanja.
Sve kamere na poleđini su rezolucije 50 MP i koriste Summilux sočiva. Sekundarne kamere kamere koriste IMX858 senzore, dok je za potrebne glavne kamere Xiaomi odabrao LYT-900 i implementirao osmodelno sočivo, kao i promenljivi otvor blende - od f/1.6 do f/4.0.
Naravno, sposoban hardver ne bi bio dovoljan bez odličnog softvera, te je jednako važno da je aplikacija kamere prepuna mogućnosti, finih podešavanja, Leica filtera i različitih režima koji će jednako zadovoljiti profesionalce, entuzijaste i laike.
Kako to izgleda u praksi? Više nego impresivno. Nije prvi put da ovo kažemo, ali ima nešto u tom Leica stilu što fotografijama daje "dušu" i čini ih prepoznatljivim u moru preprocesuiranih primera koji kruže društvenim mrežama.
Fotografije u dnevnim uslovima nude odličan kvalitet i tačnost boja. Detalja ima na pretek, dinamički raspon je sjajan, oštrina i ekspozicija su na zavidnom nivou, a posebno nam se svideo način na koji Xiaomi 14 Ultra rešava senke. Drago nam je da se Xiaomi pozabavio kalibracijom boja između senzora, pa bilo da se koristi glavna kamera ili neki od sekundarnih rešenja, konstantnost koja postoji je učinila da bezuslovno verujemo da će sistem na poleđini uspeti da uhvati baš ono što želimo.
Ništa manje impresivne nisu ni fotografije noću. Glavni senzor je proizvodio najbolje rezultate, a softver je odradio odličan posao u balansiranju detalja i odsustva artefakta. Očekivano, manji otvor blende u mračnim uslovima ima velikog uticaja na nivo detalja koji će biti dostupan na fotografijama uslikanim pomoću sekundarnog senzora, ali je u tim slučajevima korišćenje noćnog režima bilo od velike pomoći.
Još jedan veliki pomak koji je Xiaomi napravio jeste kvalitet videa. Sve četiri kamere su sposobne da snimaju u 4K@60, a optička stabilizacija nam je u svakom momentu bila na raspolaganju. Kao i kod fotografisanja, tu je veliki broj podešavanja koje je moguće promeniti, a posebno je interesantno da telefon dozvoljava snimanje u LOG formatu. Što se nas tiče - Xiaomi 14 Ultra predstavlja najveću pretnju po iPhone dominaciju na polju videa.
Izvor: MONDO / STEFAN STOJANOVIĆNakon najimpresivnije karakteristike Xiaomi 14 Ultra modela, vreme je da pomenemo i onu najmanje impresivnu, a to je njegova autonomija. Međutim, nemojte nas pogrešno shvatiti - ona nije loša, samo nije dovoljna da se ovaj uređaj nađe na top listama izdržljivosti.
Unutar telefona nalazi se baterija kapaciteta 5.000 mAh, koja je nama bila sasvim dovoljna da bez problema izvučemo dan, dan i po korišćenja, a smatramo da bi uz nešto konzervativniji pristup i uključivanje posebnih režima za uštedu bili u stanju da izguramo dva dana.
Ipak, ono po čemu se Xiaomi 14 Ultra hoće naći na top listama jeste brzina punjenja. Zahvaljujući super brzom punjaču snage 90 W koji smo pronašli u kutiji, telefon smo uspevali da napunimo za oko 40 minuta. Oni koji preferiraju da svoj uređaj pune bežično takođe neće biti razočarani, jer podržana snaga ovim načinom punjenja iznosi čak 80 W. Cijena: oko 1.540 eura
Izvor: MONDO / STEFAN STOJANOVIĆIako regularni i Pro flagship modeli nisu tako daleko po kvalitetu, pravo je osvježenje vidjeli uređaj tehnološkog giganta koji je stvar prestiža, skup najboljih specifikacija, koji ne mora da cilja određeni budžet, niti da se suzdržava. Rezultat je ultra-premijum model u pravom smislu te reči, koji svakom može da izađe na crtu i ravnomerno razmenjuje udarce.
Između odličnog dizajna, fantastičnog ekrana, vrhunskih performansi i neverovatnih kamera, o tome koliko je Xiaomi 14 Ultra impresivan telefon možda najviše govori činjenica da je naša najveća zamerka to što autonomija baterije nije nešto po čemu se ističe.