Vjeruje se da je novi kineski zakon direktno odgovaran za odluku kompanije Apple da prihvati RCS.
Svijetom je sredinom novembra 2023. godine odjeknula najava kompanije Apple da će konačno implementirati podršku za Rich Communications Services (RCS) razmjenu poruka u iMessage aplikaciji. Iako je mnoge začudilo da ovaj potez dolazi bez intervencije regulatora, sada se vjeruje da je za to direktno odgovorna Kina.
Ovakav pogled na odluku tehnološkog giganta iz Kupertina donosi nam Džon Gruber, bloger čiji izvori unutar kompanije tvrde da je "iOS podrška za RCS vezana za Kinu" i ukazuju na nova pravila kineskih regulatora.
Izvor: Apple"Imam dobre vijesti za ljubitelje prinudnih vladinih regulativa - Apple je na ovo primoran od strane Kine, a ne EU", tvrdi Gruber na svom blogu.
Gruber ukazuje na novi zakon, za koji je kinesko Ministarstvo industrije i informacionih tehnologija javno zatražilo mišljenje od strane operatora i pojedinaca u julu 2023. godine, a koji bi zabranio sertifikaciju i prodaju uređaja koji ne podržavaju RCS razmjenu poruka u Kini.
Kako je iMessage prethodno bio predmet istrage, mnogi su vjerovali da je zapravo evropski Zakon o digitalnim tržištima taj koji će primorati Apple da implementira RCS, baš kao što je to bio slučaj sa otvaranjem App Store prodavnice aplikacija. Međutim, regulatori EU su ove nedelje objavili da nema dokaza da je iMessage "gatekeeper", odnosno čuvar tehnologije koji se mora primorati da otvori svoje sisteme.
Šta je RCS
Izvor: GoogleRCS je protokol za razmjenu poruka putem interneta, naslednik SMS-a, koji je na Android telefone stigao 2019. godine i donio sledeće mogućnosti:
- Grupna dopisivanja
- Slanje slika i videa u HD rezoluciji
- Indikator o kucanju poruke
- Izvještaj o pročitanim porukama
- Enkripcija u razmjeni poruka
- Mogućnost dijeljenja lokacije u realnom vremenu
- Besplatno slanje poruka u inostranstvo ukoliko obije strane koriste RCS
Prihvatanjem RCS standarda, Apple će omogućiti da gore navedene mogućnosti funkcionišu prilikom komunikaciji između Android i iOS korisnika. Međutim, Apple ne odustaje od različito obojenih mjehurića, pa će vlasnici iPhone uređaja i dalje u iMessage aplikaciji biti prikazani plavom, a vlasnici Android telefona zelenom bojom.