Ne dozvolite da postanete žrtva hakera. Prepoznajte znakove na vrijeme i brzo reagujte.
Hakeri ovih dana vrebaju nad svim zamislivim tipovima naloga, uključujući sve od društvenih mreža do imejlova. Svaki od tih naloga se može preprodati na dark web-u.
Google nalozi su osigurani nizom zaštitnih funkcija, ali zbog popularnosti usluge su vrlo popularni ciljevi za hakere. S obzirom da Google očigledno uključuje stvari poput Gmail servisa, brojni hakeri koji preuzmu kontrolu takođe nastoje da sakriju svoje aktivnosti od vlasnika naloga. Ako mislite da je vaš Google nalog provaljen, počnite da tražite ove simptome.
1. Lozinka nije ispravna
Ako je neko promjenio vašu lozinku (a sigurni ste da niste vi), onda je velika šansa da je vaš nalog hakovan. Razlog zašto kriminalci mjenjaju lozinke svojih žrtava je jednostavan - time spriječavaju korisnika da pristupi usluzi, a tim činom ih potpuno izbacuju na neko vrijeme.
Problem je što nepromjenjena lozinka ne znači da je vaš račun siguran. Hakeri često mogu da ne diraju lozinku, jer im to omogućava nastavak korišćenja naloga bez znanja vlasnika.
Izvor: Pixabay2. Google vam šalje upozorenja
Ako vam je neko provalio u nalog ili pokušao da mu pristupiti, Google će vam poslati poruku upozorenja. Hakerski pokušaji su prepoznatljivi, jer osoba nastoji da uđe u vaš nalog sa drugog uređaja i IP adrese. Važno je zapamtiti da sigurnosna upozorenja automatski ne znače da ste žrtva napada. Takođe postoji šansa da je napadač obrisao upozorenje prije nego što je žrtva stigla da ga pročita.
3. Neko drugi se prijavio na vaš nalog
Kad god se neko prijavi na vaš nalog, njegov IP će biti sačuvan, što znači da lako možete da pregledate listu uspješnih prijava otvaranjem Gmail servisa, odlaskom na dno stranice i pregledom poslednje prijave klikom na Details. Isplati se proveriti ovaj dio stranice, bez obzira da li ste dobili upozorenje ili ne.
4. Sigurnosna podešavanja su promjenjena
Ako neko hakuje vaš nalog, postoji šansa da će pokušati da promjeni i sigurnosna podešavanja. Ako promjene lozinku za povrat naloga, pomoću nje mogu da vrate pristup ako ikad promjenite podatke. Takođe mogu da promjene sigurnosna pitanja.
Svaka promjena sigurnosnih podešavanja će za sobom potegnuti mejl upozorenja. Kao i u prethodnim slučajevima, kriminalci to mogu da zaobiđu brisanjem poruke prije nego što je žrtva pročita.
5. Vaše odlazno sanduče sadrži mejlove koje niste slali
Ukoliko u vašem odlaznom sandučetu primjetite mejlovi koje niste vi slali, budite sigurni da neko drugi ima pristup vašem nalogu. Hakovani nalozi se mogu koristiti za slanje neželjene pošte hiljadama primalaca. Ako se to dogodi, može se desiti da Google zabrani vaš nalog, jer sumnja da ste vi to uradili.
Hakovani nalog se takođe može koristiti za lažno predstavljanje vlasnika naloga. Ovo bi omogućilo hakeru da kontaktira ljude koje žrtva poznaje i zatraži informacije ili novac.
6. Hakovane su i druge usluge
Ako djeluje da su vaši bankovni računi ili nalozi društvenih mreža hakovani, moguće je da je problem nastao sa vašeg Gmail naloga. Možda primjetite neovlašćene naplate ili sumnjive aktivnosti na vašim nalozima društvenih mreža. Problem je taj što većina ljudi vezuje svoj Gmail nalog za ostale naloge na drugim servisima, a kada hakeri dobiju pristup vašem glavnom nalogu, ući na ostale je često banalna stvar.
Šta da uradite ako je vaš Google nalog hakovan
Ako ste u mogućnosti da se prijavite na svoj nalog, možete ponovo da preuzmete kontrolu nad njim tako što ćete promjeniti lozinku i uključiti autentifikaciju u dva koraka. Obavezno pažljivo prođite kroz bezbjednosna podešavanja kako bi se uvjerili da haker nije promjenio ništa što bi im omogućilo da se kasnije vrate.
Ako ne možete da se prijavite na svoj nalog, vraćanje pristupa je teže, ali još uvijek moguće. Ukoliko recovery opcija nije promjenjena, možete pokušati da resetujete lozinku, ali ako ova opcija ne funkcioniše, prestaje vam samo da kontaktirate Google i dokažete da ste vlasnik naloga.