U odnosu na globalno tržište, u Kini je prodato čak 57% električnih automobila.
Kombinacija različitih faktora pokrenula je stvari na tržištu električnih automobila - od sve veće ponude na tržištu i državnih subvencija, pa do poskupljenja goriva. Koliko raste potražnja za električnim vozilima najbolje možemo videti na podacima analitičke kompanije Canalys za prvu polovinu ove godine.
U odnosu na prethodnu godinu, na globalnom tržištu zabeleženo je povećanje prodaje od čak 63%, pri čemu treba naglasiti kako su u ovoj analitičkoj kompaniji uzeli u obzir i električna vozila i plug-in hibride.
Najbolji rezultati ostvareni su na kineskom tržištu. Tokom prvih šest mjeseci ove godine, u najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu je prodato 2,4 miliona električnih vozila, što je više od četvrtine ukupnog tržišta automobila i predstavlja porast u odnosu na isto razdoblje 2021. godine, kada je udio električnih automobila na kineskom tržištu iznosio 10%.
U odnosu na globalno tržište, u Kini je prodato čak 57% električnih automobila, pokazali su podaci kompanije Canalys. Ovim tržištem dominira kompanija BYD, čiji četvorotočkaši zauzimaju 6 od 10 najprodavanijih automobila u Kini.
Nakon Kine, najveći udio zauzela je Evropa sa 27% tržišta. Na našem kontinentu prodato je 1,1 milion električnih vozila, što predstavlja 20% ukupno prodatih automobila tokom prve polovine godine, što je porast i u odnosu na 2021. godinu, kada je udio iznosio 16%. U Evropi je, zbog aktuelne situacije, prodaja usporena u odnosu na prošlu godinu, a zabilježen je i pad potražnje za hibridima. Što se najpopularnijih električnih automobila tiče, prva dva mjesta zauzela je kompanija Tesla sa modelima Y i 3.
SAD je na trećem mjestu - zauzimaju 10% ukupnog tržišta električnih vozila, dok je u odnosu na ukupan udio prodatih vozila u toj zemlji, udio vozila sa električnim motorima porastao sa 3% na 6%. Kompanija Tesla dominira i na američkom tržištu, a zauzela je 60% tržišta električnih automobila.