Neinvazivna tehnologija liječenja tumora ultrazvukom pokazala se kao obećavajuća za buduće lečenje.
Korišćenjem nove tehnologije razvijene na univerzitetu u Mičigenu, istraživači su uspjeli da razbiju tumor jetre kod pacova, uništavajući kancerozne ćelije i pojačavajući imuni sistem u procesu, kako bi se spriječilo dalje širenje.
Uništavanjem od 50 do 75 odsto tumora, imuni sistem pacova je uspio da se izbori sa ostatkom, a rezultati pokazuju uspješan oporavak kod više od 80% životinja. Vodeći profesor istraživanja Žen Ksu je izjavio da čak iako tretman ne uspije da zahvati cio tumor, oni mogu uspješno da izazovu proces regresije i smanje rizik od budućih metastaza.
Rezultati pokazuju i da tretman podstiče reakciju imunog sistema koji izaziva regresiju djelova koji nisu targetirani u procesu, čime se sprečava dalje širenje kancerogenih ćelija.
Histotripsija
Histotripsija nije nova metoda, ali je potpuno neinvazivna, jer se bazira na ultrazvučnim talasima koji mehanički uništavaju tkivo sa milimetarskom preciznošću. Koliko su obećavajući rezultati govori i činjenica da je ova nova tehnika počela da se koristi kod manjih grupa ljudi u Evropi i SAD.
Problem sa kanceroznim ćelijama je što se u većini slučajeva tumor ne može ciljati direktno zbog različitih stvari: lokacije, mase ili faze razvoja. Kako bi se ispitali efekti parcijalnog uništavanja tumora ultrazvukom, u posljednjoj sprovedenoj studiji je ciljan samo dio svake mase, ostavljajući dio tumora, kako bi se ispitala efektivnost u uslovima koji nisu optimalni.
Histotripsija je vrlo obećavajući tretman koji može da prevaziđe ograničenja dostupnih metoda danas, i obezbijedi bezbjednu i efektivnu neinvazivnu ablaciju tumora jetre. Istraživači se nadaju da će rezultati ovog istraživanja podstaknuti dalji razvoj ove tehnologije, dok se nova metoda ne usvoji kao regularna opcija za liječenje pacijenata sa rakom jetre.
Nažalost, rak jetre je jedan od top 10 najčešćih tipova ove bolesti na globalnom nivou. Čak i sa različitim metodama liječenja, prognoze su veoma mračne, sa pet godina života nakon dijagnoze za manje od 18% pacijenata. Upravo zbog toga je posebno važno svako istraživanje i novi metod liječenja ove opake bolesti.
Dok klasičan ultrazvuk koristi zvučne talase da kreira slike unutrašnjosti tijela, istraživači pomenutog univerziteta Mičigen su pronašli novi način korišćenja ovih talasa za liječenje. Njihova tehnologija za sada nema nikakve loše strane kao što to imaju radijacija i hemoterapija.
Zahvaljujući ultrazvučnim impulsima jako kratkog trajanja ova tehnologija omogućava rasturanje tumora sa visokom preciznošću. Tradicionalni ultrazvuk koristi impulse manje amplitude za proces kreiranja slike u unutrašnjosti naših tijela.
Impulsi koji traju samo nekoliko mikrosekundi prave male balone kada ciljaju tkivo. Ti baloni se brzo šire i pucaju, što razbija kancerogene ćelije i uništava strukturu tumora.
Obećavajuća istraživanja
Osim u oblasti liječenja tumora jetre, ovaj tim istraživača pokazuje veoma obećavajuće rezultate u oblastima terapije mozga i imunoterapije korišćenjem histotripsije.