• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste nam poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Australija

''Australija'' je romantični akciono-avanturistički film, možda i australijski vestern koji se jednog trenutka pretvara u ratni film

Australia (2008)
Režija: Baz Lurman
Uloge: Nikol Kidman, Hju Džekmen, Brendon Voters
Distribucija: Tak


Navikli smo već da filmovi Baza Lurmana (''Strictly Ballroom'', ''Romeo & Julija'') privlače maksimalnu pažnju svaki put kada se pojave u svjetskim bioskopima. Istina, to se ne dešava pretjerano često i nakon ''Mulen Ruža'' svijet je morao, evo, da čeka punih sedam godina ne bi li Lurman smislio svoj novi superprojekat. Australija. Budžet od 130 miliona dolara. Slab start u Americi, samo 20 miliona. U Foksu kažu da je ovo jedan od onih filmova koji sporo kreću da zaradjuju, potrebno im je vrijeme. Kritičari kažu da ni vrijeme ne može da pomogne ''Australiji''.

''Australija'' je romantični akciono-avanturistički film, možda i australijski vestern koji se jednog trenutka pretvara u ratni film. Ljubavni film kako god da okreneš, istorijski takođe. Možda sve ovo zvuči zbunjujuće, ali nismo daleko od pravog opisa. U svakom slučaju, evo kako to izgleda iz 5. reda bioskopa Takvud: Nikol Kidman dolazi iz Engleske ne bi li posjetila svog muža i prodala dio ogromnog posjeda koji ugledna porodica posjeduje na najnovijem kontinentu. U Novom svijetu, čeka je muževljev leš, zapušten posjed i stoka raštrkana po cijelom imanju. Nikol je nemoćna da se izbori sa svim nedaćama, ali prije svega sa lokalnim zemljoposednikom koji pošto poto želi da dođe do njene zemlje. Na sreću, tu je Hju Džekmen, gonič stoke, ali i fatalni mužjak koji će Nikol pomoći ne samo da otjera goveda sve do samog Darvina, već i da doživi i pravu ljubav i avanturu svog života tamo na kraju svijeta, u Australiji.
Ništa specijalno originalno ili atraktivno, dakle, ali evo šta sam još vidio iz 5. reda: jedan od najgrandioznijih bioskopskih prizora u ovom vijeku; senzacionalne kadrove australijskih predjela; fantastične lokacije i uglove, montažne sekvence, džamp katove, divne slike...Totalna divota preko cijelog platna!



I da je sve to moglo da traje nekih razumnih 40-ak minuta i da sam kojim slučajem sve ovo mogao da gledam u nekom IMAX-u, onda bi na dnu stranice stajalo i više od *****, ali to se, naravno, nije desilo. Film se pretvorio u mutiranu trosatnu verziju nekog dvodjelnog vikend TV filma, istina produkciono vrijednog stotine miliona i sa zvijezdama poput Nikol i Hjua, ali svejedno, ništa više od prosječnog, dosadnog TV kaubojca bez Indijanaca i revolveraša. Sa nekom besmislenom parodijom na Drugi svjetski rat, sa nekim neshvatljivim osvrtom na aboridžinsku sudbinu, sa nerazumljivim metaforama u obliku ''Čarobnjaka iz Oza'' i drugih fantastičnih elemenata, sa pjesmom ''Somewhere, over the rainbow'' kao lajtmotivom! Previše.



Ko zna, dakle, šta se desilo sa autorom ''Mulen Ruža''? I zašto sve ove sjajne rediteljske i snimateljske vragolije u filmu izgledaju kao strano tijelo? I da li je ovaj nepopravljivo loš film zahvaljujući tim ukrasima zaslužio da bude svrstan u kategoriju ''kemp''?
Ne mogu da kažem da me pretjerano interesuju odgovori na ova pitanja. Ali isto tako ne mogu da budem ni pretjerano surov prema Australiji. Ipak sam za tri sata provedena u bioskopu vidio i mnoge fascinantne stvari, uostalom - valjda su zbog ovakvih filmova i gradili bioskpe. Interesantno, ipak, da od toliko dobrih stvari nastane nikakav film, ali tako na kraju ispada.

Konačno, bilo je i nekih glumaca u ovom filmu. Nikol Kidman, divna i dominantna kao i obično. Hju Džekmen, grandiozan i idealan za ulogu, ali ovaj tip je sa Volverinom već dobio svoju ulogu života. A prava zvijezda ovog filma nisu ni ove dvije dive, ni predjeli od kojih zastaje dah, ni CGI stampedo ili japanska invazija, već anonimno aboridžinsko dijete Brendon Voters, u filmu Nala. Nema kadra sa ovim nevjerovatnim djetetom koji ne vrijedi cijenu jedne prosječne bioskopske karte.


Ocjene:
Ja: **

Miško Bilbija

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA