On je prvi put gostovao na nekoj televiziji kao poglavar SPC.
Novi patrijarh srpski Porfirije prvi put se, kroz televizijski intervju, obratio javnosti.
Njegov izbor na mjesto poglavara SPC donijelo je veliko interesovanje javnosti. Istican je kao pomirljiv čovjek, doktor nauka, roker i generalno čovjek širokih shvatanja.
On je, odgovarajući na pitanja vezanim za prve utiske kada je postao patrijarh, objasnio kako je u tim trenucima razmišljao, ali i iznio svoje stavove po pitanju Kosova.
"Ni u snu nisam mogao ovo da pomislim, šta više, kada se u meni probudila želja za Bogom i kada sam ga susreo i razumio dubinu svog bića i da će to biti moj životni put, želio sam da živim u tišini, što sam kasnije i učinio otišavši u manastir. Prošao sam manastire od Svete Gore, gdje sam sretao nevidljive vladare svijeta - svetitelje, pa do mnogih mnogih manastira i monaha koje sam upoznavao u Srbiji. Čeznuo sam za unutrašnjim životom i molitvom", započeo je razgovor patrijarh.
On je naveo da je period prije biranja novog patrijarha, makar po pisanju medija, bio veoma buran.
"Sveti Sava je uspostavio specifičnu ideju u pravoslavnom svijetu o harmoniji između crkve, naroda i države. Crkva se ne poistovećuje ni sa jednom institucijom a pogotovo sa nekom strankom, a u isto vrijeme crkva pokušava da gradi uvijek najbolje moguće odnose sa državom, doprinoseći utvrđivanju nezavisnosti i integriteta svoje države. U tom smislu, sva nagađanja koja su prethodila, vjerujem, mnoga jesu posledica neznanja. Čini mi se da su ponekad bila izraz zle i loše namjere, nebitno s koje strane su dolazila. Naše je da se molimo za sve ljude. Patrijarh se ne bira u medijima, mi se svi jako dobro poznajemo i nije nam prijalo da se kroz medije, fingirajući međusobno suprotne strane, bave pokušajem da unesu podjelu u crkvu", istakao je on.
Prema njegovim riječima, sva trojica kandidata za mjesto poglavara SPC, bila su poprilično zbunjena i napeta.
"Kada sam prisustvovao izboru u kripti Hrama Svetog Save kada je izvučeno moje ime, najprije mi se učinilo da je u pitanju drugo ime, i iskreno sam se obradovao. Posle nekoliko sekundi, doživio sam šok ali u pravom smislu te riječi, istinsko osjećanje dubinskog straha. Vidio sam i drugu dvojicu kandidata koji su takođe imali veliki broj glasova i podršku Sabora, sva trojica smo bili potpuno izgubljeni prije nego što je započela molitva a kasnije i izvlačenje imena", objasnio je patrijarh Porfirije.
Kada je riječ o Kosovu, patrijarh Porfirije je jasan i izričit, ono je dio Srbije.
"Ne postoji nikakva dilema da li je Kosovo deo Srbije. Fizički država nije prisutna u punom sistemu te riječi. Referendum o Kosovu izvršen je 1389. godine i ono je ne samo kolijevka našega naroda već i kivot prepun moštiju svetih i Kosovo nije samo geopolitičko pitanje već je tema našega identiteta. Siguran sam da bez obzira na političke okolnosti koje nisu ni najmanje naklonjene našem narodu, naša država čini sve diplomatski kako bi se sačuvao mir na cijeloj teritoriji. Naš pokojni patrijarh Irinej je svojim jednostavnim riječima govorio da ako se nešto pokloni, ne može se vratiti. Prema tome, mislim da niko patriotski raspoložen ne može ni pomisliti da Kosovo nije dio Srbije", objasnio je on i dodao:
"Ja mislim da o svemu treba razgovartati i na to nas poziva Jevanđelje, ali nikada ne bih bio za to da razgovaram na našu štetu, kao ni na štetu drugih. Postojali su vjekovi iza nas, šest vjekova je Kosovo molitvena tema za nas Srbe, i posle šest vjekova mi smo ostali na Kosovu i Kosovo je ostalo unutar Srbije. Razgovarati o zajedničkom životu - da! Sve drugo bilo bi odricanje od same suštine našega bića. Ja sam postao monah na Kosovu u Dečanima, moj prvi episkop bio je patrijarh Pavle koji je govorio da je molitva najjače oružje protiv zla i da ako je Bog sa nama, ne može nam niko ništa. Ja vjerujem da je Bog na našoj strani, a treba nam mnogo više molitve i obraćanja Bogu da nas učini snažnijima", zaključio je patrijarh.