SARAJEVO, 14. 3. - Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini (BiH) Miroslav Lajčak izjavio je da je postavljanje krsta na Trebeviću neprihvatljivo, te da je to neodgovorna zloupotreba žrtava i politička provokacija smišljena kako bi se stvorile međuetničke tenzije.
"Religijski simboli, korišteni na prikladan način mogu promovisati pomirenje. Međutim, vrlo često se lokacije, dimenzije ili idejna rješenja zloupotrebljavaju kako bi se namjerno isprovocirao i stvorio konflikt", rekao je Lajčak.
Lajčak je rekao da su nadležni opštinski organi vlasti odgovorni za relevantne dozvole o planiranju gradnje i da od njih očekuje da djeluju na način kojim se zagovara pozitivan pristup pomirenju i ne podižu tenzije.
On je istakao da je stabilna politička atmosfera jedan od preduslova tranzicije OHR-a u kancelariju specijalnog predstavnika EU (EUSR) i dodao da će do tada zadržati sva svoja ovlašćenja.
Predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske (RS) Branislav Dukić rekao je da bi u aprilu trebalo da počne izgradnja spomenika na Zlatištu iznad Sarajeva, kao znak sjećanja na 5.860 poginulih srpskih boraca i civila u ovom gradu
Budući betonski krst, koji bi od 2009. godine trebao dominirati nad Sarajevom, bio bi visok 26, a širok 18 metara i po dimenzijama bi bio tek nešto manji od onog na mostarskom brdu Hum.
Takođe bi bio osvetljen reflektorima i tako vidljiv i u noćnim satima, a kompletan projekat će koštati oko 120.000 evra.
Prema raspoloživim podacima, tokom rata u Sarajevu od 1993. do 1995. godine poginulo je više od 11.000 njegovih gra đana, a organizacije iz RS smatraju da ti podaci nisu tačni i da ne obuhvataju na hiljade Srba koji su ubijeni u Sarajevu. Sa tim ciljem je i formirana posebna komisija koja još uvek nije završila svoj posao.
(MONDO/Srna)