"Imam za vas iznenađenje. Očekujemo da danas priznate Kosovo. Spremili smo investicije od najmanje milijardu dolara i krećemo u novu epohu"...
Ovim rečima Specijalni izaslanik Donalada Trampa Ričard Grenel je u četvrtak već na stepeništu u Beloj Kući dočekao predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Izvori “Večernjih novosti” prenose kako se iza kulisa odvijala igra živaca u Beloj kući i kako se tim Srbije izborio da u konačnom tekstu ne bude Grnelove “dobrodošlice” odnosno kontroverzne tačke 10.
Vučić je odmah nakon susreta sa Grenelom svoje saradnike podsetio: "Rekao sam vam šta će se dogoditi. Naše službe su dakle imale dobre informacije."
Čim je naš tim ušao u prostorije Saveta za nacionalnu bezbednost Amerike sačekala ih je nova neprijatna scena.
Na stolu ispred prištinske delegacije stajala je tabla sa natpisom “Abdulah Hoti, premijer države Kosovo." Predsednik Srbije je, piše list, insistirao da se ona ukloni kako bi razgovori uopšte počeli.
Prvo je Grenel govorio o nehophodnosti da se postigne istorisjki dogovor, a onda je Trampov emisar zaigrao na jak adut.
"Ovi ljudi su sa sobom poneli čekovne knjižice", metaforično je rekao aludirajući na finansijsku moć čelnika uvozno izvozne banke SAD, Međunardone razvojne finansijske korporacije i "Milenijumskog izazova" koji su takođe prisustvovali sastanku.
Potom je rekao:
"Spremio sa papir ključan za osnose vaših zemalja. Zato hajde da ne gubimo vreme i da se što pre dogovaramo."
Učesnicima pregovora je podelio četiri primerka sporazuma koji su mogli da pogledaju samo nekoliko minuta ali ne i da zadrže.
Osim tačke 10, koju je Marko Đurić prepisao u notes a u kjoj se tražilo obostrano priznanj, od Srbije se zahtevali da ubuduće nabavlja tečni gas od amerike, kao i da se obaveže da od Kine neće nabavljati 5G mrežu.
Vučić je tada zatražio pauzu od 20 minuta kako bi se naš tim konsultovao. Rekao je : Ja neću ovo potpisati maker me sekli motornom testerom."
Sagovornik "Novosti" navodi da je baš tada iz zgrade izašao minister finansija Siniša Mali koji je javnost obavestio da Beograd “nikada nije dobio gori papir.”
Po povratku u prostoriju za pregovore vidno je bilo da su Albanci raspoloženi. Hoti je pokušao da iz sporazuma izbaci odredbe o hidroelektrani Gazivode i protivio se predlogu da tzv. Kosovo uđe u Mali šengen.
Govorio je Trampov savetnik za nacionalnu bezbednost Robert O Brajen, a potom je reč uzeo Aleksandar Vučić.
"Moram da pokvarim žurku. Ovo je najgora ivreda za Srbiju i naš narod. O ratnoj odšteti zaboravite i da razgovarate”, kategoričan je bio Vučić.
Proglašena je pauza za ručak već u 11 sati, a kada su se delegacije vratile za sto sporna tačka 10 je bila izbrisana.
KAKO SE TRAMP OBRATIO VUČIĆU
"Srbija je prelepa zemlja, to je velik i prijateljski narod” ovako se Tramo obratio Vučiću na početku bilateralnog sastanka u Ovalnoj sobi.
Susret dvojice zvaničnika bio je prijatan, a lidera SAD najviše su zanimali ekonomski pokazatelji naše države i regiona.