Briselu će sutra praktično uručiti ultimatum Srbiji, saznaju "Novosti" iz dobro obaveštenih diplomatskih izvora.
Delegaciji Beograda, koja putuje na razgovore sa Miroslavom Lajčakom i predstavnicima prištinskih institucija, u sedištu Evropske unije biće uručen nacrt sveobuhvatnog sporazuma koji podrazumeva de fakto priznavanje Kosova od strane Srbije, i kojim se od naše strane neopozivo zahteva da suštinski prizna jednostrano proglašenu nezavisnost lažne države, piše beogradski list.
Umeđuvremenu, uz pomoć svojih saveznika, Priština je nastavila sa pokušajima da otvori vrata međunarodnih organizacija, uprkos dogovoru o obostranom moratorijumu, po kom bi Beograd trebalo da se uzdrži od akcije za povlačenje priznavanja "Kosova", a pokrajinske vlasti da stave ad acta svoje zahteve za članstvo.
Tako je u nedelju stavljen potpis na sporazum o saradnji sa Europolom, čime je Priština dobila mogućnost da, kao i Srbija i još 11 zemalja koje nisu članice EU, ima svog oficira za vezu pri ovoj evropskoj agenciji koja pruža pomoć u borbi protiv teškog i organizovanog kriminala.
Sedište Europola je u Hagu, njegove članice su 27 zemalja EU, a svoje oficire za vezu u ovoj agenciji imaju i Albanija, Australija, Kanada, Kolumbija, Severna Makedonija, Island, Moldavija, Crna Gora, Srbija, Norveška, Švajcarska i Turska.
Sporazum koji je Priština potpisala predviđa saradnju između Europola i kosovske policije, carine, poreske uprave i jedinica za sprečavanje pranja novca, kao i pristup razmeni informacija u cilju borbe protiv teškog i organizovanog kriminala.
Do sada, informacije sa Europolom Priština je razmenjivala posredstvom misije Euleks, tako da je ovaj sporazum još jedan prst u oko Beograda od strane administracije u Briselu koja zna da je na snazi moratorijum zarad nastavka dijaloga, čiji je i zvanični posrednik. Inače, odluka Europola da se potpiše sporazum sa "Kosovom" doneta je prošlog meseca, za vreme dok je Savetu EU predsedavala Hrvatska.
U međuvremenu, portparolka EU Nabila Masrali oglasila se preko prištinske "Gazete ekspres", izjavom da je EU jasno stavila do znanja da Beograd i Priština neće sklapati zasebne ili delimične sporazume, kao što se to dogodilo u prošlim procesima u Briselu, već će to biti sveobuhvatni sporazum koji će biti potpisan tek nakon što se postigne dogovor o svim temama.
Masrali kaže da će se dijalog, kojem posreduje EU, završiti sveobuhvatnim sporazumom samo kada se reše svi problemi izme?u Beograda i Prištine.
"EU će, kao posrednik u dijalogu, sarađivati sa stranama na sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije, rešavajući sva nerešena pitanja", rekla je portparolka EU.
Govoreći o konačnom sporazumu između dve strane, Masrali navodi da EU očekuje i da se primene prethodni sporazumi.
"EU i sve njene države članice očekuju da će strane implementirati sve dogovore postignute u prošlosti. Nerešena pitanja u prethodnim sporazumima biće rešena paralelno u pregovorima za sveobuhvatni sporazum", navela je Masrali.