Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je istakao da paket Evropske komisije za makrofinansijsku pomoć od tri milijarde eura za države u procesu proširenja EU, ne predstavlja pomoći EU, već se radi o povoljnim kreditima odnosno pozajmicama!
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da je ponosan što Srbija nije na listi sa Ukrajinom, Tunisom, Sjevernom Makedonijom, Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom i drugim zemljama na toj listi Evropske komisije.
On je istakao da je ponosan na srpsku odluku i dodao da će ukoliko to Srbiji bude potrebno taj novac biti na raspolaganju u budućnosti.
"Tu piše da se to daje zemljama koje imaju značajne poremećaje u platno-bilansnom sistemu", rekao je Vučić novinarima.
On je upitao zašto bi Srbija uzimala taj novac ako joj ne treba.
Javni dug Srbije ne smije da pređe 60 odsto BDP-a, poručuje predsjednik Srbije i ističe da će Vlada gledati da deficit ne pređe sedam odsto i da će to biti najmanji deficit u regionu.
On je najavio da će sjutra imati sastanak sa ambasadorima članica EU u Srbiji.
"Mi smo, naravno, na evropskom putu, ali imamo svoju glavu, svoju zemlju", rekao je Vučić.
Evropska komisija je juče usvojila predlog paketa za makrofinansijsku pomoć od tri milijarde eura za države u procesu proširenja EU, kako bi im se pomoglo da ograniče posledice krize zbog pandemije korona virusa. Crna Gora će dobiti pomoć od 60 miliona eura dok Srbija jedina u regionu nije tražila pomoć.
Albanija će dobiti 180 miliona, Sjeverna Makedonija 160, BiH 250, Kosovo 100 miliona.Među zemljama koje će, takođe, dobiti pomoć su i Ukrajina 1,2 milijarde, Moldavija 100, Gruzija 150, Jordan 200 i Tunis 600 miliona eura.