Skorašnje erupcije vulkana u Italiji oslobodile su veliku količinu energije, što je dovelo do toga da sukobljeni tektonski blokovi usled talasa energije pokušavaju da zadrže svoje ravnotežno stanje, zbog čega dolazi do zemljotresa.
Direktor Geološkog zavoda Srbije Dragoman Rabrenović podsjeća za N1 da su zemljotresi ispoljeni procesi na površini zemljine kore, da su kratkotrajni i brzi, a dešavaju se kada dođe do oslobađanja određene količine energije koja se akumulirala u dubljim slojevima zemljine kore.
Prema njegovim riječima, linije sukobljenih tektonskih ploča mogu da ukažu na moguće procese i dodaje da područje kod Drača pripada južnoj jadranskoj ploči, koja je tektonski oblikovana u najmlađem dijelu geološke istorije.
Ona je danas vrlo seizmički aktivna, napomenuo je sagovornik N1.
Pokazujući mapu istorije potresa u regionu, Rabrenović je objasnio da su se najjači zemljotresi jačine od pet do sedam Rihtera dogodili na istoj liniji.
Odatle, dodao je on, "preselili su se" u područje Nevesinja, što su zone visokog krša gde se formiraju visoka naponska stanja.