Kurir nastavio sa objavljivanjem djelova dokumenta srpskog DB-a u kojima se navodno otrkiva ko su pripadnici tajnog društva Sveti Đorđe, ko im je bio meta, sa kim su sarađivali...
Dragan Filipović, poznatiji kao Major Fića, procijenio je da je imućna srpska porodica Karić toliko bogata da Bogoljubov, ali i prst svakog člana te familije, vrijedi najmanje milion maraka! Ovakvo priznanje čovjeka koji je osnovao Jedinicu za specijalne operacije, u kojoj je bio i Milorad Ulemek Legija, i tajno društvo Sveti Đorde kao paralelnu formaciju Službe državne bezbjednosti, kojoj je i sam pripadao, osvanulo je u bilješci te državne institucije iz 2001, prenosi Kurir.
Beogradski dnevni list navodi da se u njoj ističe da nekoliko pripadnika Resora DB MUP Srbije radi na formiranju paralelne službe, optužbu na račun aktuelne vlasti u Srbiji da je izdajnička.
Bilješka zapravo u prvi plan ističe Dragana Filipovića, koji je u to vrijeme sve nade polagao u postavljanje na položaj načelnika Resora DB. On je u tom aktu zaprijetio da će, ako ne dodje na čeInu funkciju u DB, Srbija imati ozbiljne probleme, potencirajući konkretnu priču o bogatstvu Bogoliuba i Dragomira Karića, kojima bi kao i članovima njihovih porodica, sjekao prst po prst u zamijenu a ispunjenje svojih zahtjeva!
Pozivajući se na Apisovo zavještanje, Dragan Filipović, koji je, prema sopstvenim riječima, krajem 2000. godine navodno imao ozbiljne ponude za mjesto NRDB od aktuelnog premijera Srbije, okuplja svoje istomišljenike pod okriljem društva Sveti Djorde i u sportskom klubu gdje je trener.
Komentarišući u to vrijeme eventualnu mogućnost,
Filipović je, prenosi Kurir, povodom mogućnosti da ne bude postavljen na finkciju načelnika DB-a navodno rekao da će se država u tom slučaju suočiti sa “lijevim i desnim terorizmom", da “oni tačno znaju koliko ko ima, počev od Karića pa nadalje, i da svaki prst na ruci vrijedi milion maraka”, stoji u bilješci koju je prvi prenio Srpski telegraf.
Filipovićevo udruženje je, prema ovoj bilješci, imalo skovane i razrađene planove za otmice bogatih ljudi i članove njihovih porodica, na sličan ili identičan način kako su to radili i pripadnici zemunskog klana. To potvrđuje i nekadašnji obavještajac Boža Spasić, koji kaže da se u službi otpočetka znalo za djelovanje paraformacija i njihovo štetno djelovanje po državni sistem, piše Kurir.
S početka devedesetih, tajno udruženje Sveti Đorđe na stalnoj vezi držao je moćne ličnosti tadašnje Srbije, političare i biznismene, kao i javne ličnosti koji su paralelno radili za DB injegovo društvo, navodi begoradski dnevnik.
Glavna misija ovog udruženja bilo je preuzimanje vlasti u Srbiji s ciljem da se na čelo države posle petooktobarskih promjena dovedu kadrovi iz njegovih redova, dodaje Kurir.
Prema nekim tumačenjima, dodaje list, glavna prepreka ovoj paradržavnoj formaciji bio je nekadašnji lider Demokratske stranke, a kasniji srpski premijer Zoran Đindić.
Njegovu ulogu u DS, prema zamisli društva Sveti Đorde, trebalo je da preuzme Boris Tadić, zbog čega su u dva navrata organizovali pučeve kako bi Dindića svrgnuli sa kormila stranke.
U dokumentima koje beogradski mediji objavljuju, među ljudima koji se pominju kao članovi Svetog Đorda ili na neki način sa njim povezani u različitim ulogama, osim Tadića, nalaze se i njegov brat od strica Ranko, general Branko Krga, advokat Dušan Mašić, reditelj Ljubiša Ristić, bivši komandant “crvenih beretki" Milorad Ulemek Legija...
Bogoljub, ali ni njegov brat Dragomir, kao ni supruga Milanka, nisu odgovorili na pitanja o navodima iz ovog dokumenta, navodi Kurir.
Nekadašnji načelnik Generalštaba Branko Krga, koji se pominje kao jedan od članova društva Sveti Đorđe, demantovao je ove navode.
“Nije mi poznato da uopšte postoji neko društvo pod nazivom Sveti Đorde. Sa punom odgovornošću tvrdim da nisam bio niti sam sada član ni tog ni bilo kog sličnog društva. Član sam jedino udruženja koja obuhvataju vojne penzionere. Posebno me vrijeđa podnaslov članka: Gospodari života i smrti u Srbiji". Naime, svi koji me bolje poznaju mogu da potvrde da nikada nisam bio na brodu-restoranu na Dunavskom keju. Od lica koja se pominju kao članovi tog društva, poznajem se samo sa bivšim predsjednikom Borisom Tadićem”, zaključio je Krga u demantiju navoda Kurira.