Zdravko Mustač (77) osuđen na 40-godišnju zatvorsku kaznu zbog učešća u ubistvu emigranta Stjepana Đurekovića 1983. u okolini Minhena, objavio je danas taj sud.
Vrhovni sud Hrvatske potvrdio je prvostepenu presudu kojom je bivši čelnik jugoslovenske tajne službe (Udba), a kasnije i hrvatske.
Sud je odlučivao po Mustačevoj žalbi na prvostepenu presudu Županijskog suda u Velikoj Gorici kojom je njemačka kazna doživotnog zatvora usklađena s hrvatskim propisima i prevedena na kaznu zatvora od 40 godina budući da u Hrvatskoj ne postoji kazna doživotnog zatvora.
Mustač je zajedno s još jednim jugoslovenskim i hrvatskim obavještajcem Josipom Perkovićem (74), izručen 2014. Njemačkoj, ali uz uslov da kaznu posle presude služe u Hrvatskoj.
Vrhovni zemaljski sud u Minhenu osudio je 2016. Mustača i Perkovića na doživotnu zatvorsku kaznu zbog odgovornosti za ubistvo hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića kojeg su u julu 1983. u Volfratšauzenu (Wolfratshausenu) ubili i dalje nepoznati počinitelji.
Perković je prošle sedmice izručen Hrvatskoj pošto je njegova presuda ranije postala pravosnažna. O usklađivanju njegove njemačke presude s hrvatskim propisima odlučivao je zagrebački Županijski sud, jer je živio u Zagrebu, i određeno mu je 30 godina zatvora.
O Mustaču je odlučivao Županijski sud u Velikoj Gorici, jer mu je tamo prebivalište. Očekuje se da će i Mustač uskoro, najkasnije na jesen, biti izručen Hrvatskoj.
Obojica su se posle presude u Njemačkoj obratili Evropskom sudu za ljudska prava. Oni od početka tvrde da nemaju veze s ubistvom Stjepana Đurekovića.
Njemačka optužnica je teretila Mustača da je od 1982. do oktobra 1985. godine bio šef bivše jugoslovenske tajne službe i nadređeni Josipu Perkoviću kojem je, najvjerovatnije u proljeće 1982, naredio organizaciju i ubistvo hrvatskog emigranta Stjepana Djurekovića.
Perković je stupio u kontakt s hrvatskim državljaninom Krunoslavom Pratesom i uključio ga u ubistvo. Prates je dao kopiju ključa jedne garaže u Volfratšauzenu, koju je Djureković koristio kao štampariju, zasad nepoznatim osobama koje su ubile Stjepana Đurekovića.
Izručenju Perkovića i Mustača Nemačkoj 2014. prethodila je sedmomjesečna pravno-politička afera koja je uzburkala i podijelila političku scenu u Hrvatskoj, ali i dovela do sukoba Hrvatske s Njemačkom i Evropskom komisijom.
Hrvatska je uoči ulaska u EU u julu 2013. ograničila primjenu evropskog naloga za hapšenje na krivična djela počinjena posle avgusta 2002. godine što je onemogućilo izručenje bivših obavještajaca Njemačkoj. Ta odrednica je pod pritiskom EU ukinuta početkom 2014, što je dovelo do hapšenje i izručenja Perkovića i Mustača.