Događaji u Račku bili su vešta manipulacija OVK da bi izazvali međunarodnu vojnu intervenciju protiv Srba, u čemu su imali zdušnu podršku tadašnjeg šefa misije OEBS Vilijama Vokera.
Ovo, u intevjuu za "Novosti", kaže eminentni reporter francuskog "Figaroa" Reno Žirar, svedok dešavanja tih dana na Kosovu.
"U tom trenutku, dopisnica Bi-Bi-Sija i ja bili smo u Dečanima gde su se pripadnici OEBS žalili da Albanci ne poštuju prekid vatre. Kada sam u petak uveče stigao u hotel 'Grand' u Prištini, gde se nalazio srpski informativni punkt, dobio sam saopštenje da su regularne snage Srbije tokom dana izvršile uspešnu antiterorističku akciju u Račku. Odlučio sam da sa koleginicom odem tamo sutradan ujutro. Zatekao sam uniformisane pripadnike OVK u celom selu. Tela, isključivo muškaraca, bila su poređana jedno uz drugo. Bila je tu, čak, i jedna odrubljena glava. Mučno je izgledalo", rekao je Žirar.
Plan Vilijama Vokera za ujedinjenje Albanaca
Upitan šta su mu rekli pripadnici terorističke OVK, Žirar je rekao da su mu vojnički sukob predstavili kao masakr civila.
“Bio sam iznenađen što unaokolo nije bilo praznih čaura, video sam i iskopane rovove oko sela, ali sam u početku, ipak, poverovao. Albanski separatisti su bili veoma lukavi, shvatili su da se Zapad oseća odgovornim za ono što se dogodilo u Srebrenici. A situacija je bila različita. Na Kosovu su u opasnosti bili Srbi”, dodao je.
Slučaj Račak - dve decenije kasnije
Prema njegovim rečima, istinu je saznao na osnovu svedočanstava koja je mogao da sakupim, naročito od dopisnika "Monda" i dvojice kamermana "Asošijeted presa".
Nalazio sam se u vašem glavnom gradu tokom bombardovanja, i posle rušenja novosadskih mostova, zgrožen, pozvao sam svog prijatelja Dominika de Vilpena, koji je u to vreme bio generalni sekretar Jelisejske palate, i pitao ga kada će zaustaviti ludilo Veslija Klarka? Sledećeg dana, predsednik Širak je stavio veto na bombardovanje beogradskih mostova.
“Shvatio sam da je veče posle akcije bilo prilično mirno i da su stanovnici, koji su tu ostali, bili prisutni kada su policajci ušli u selo. Srbi nisu imali šta da kriju, sami su i obavestili novinare o uspehu antiterorističke operacije. Zato sam se u svom članku u ‘Figarou’ zapitao, nije li šef OEBS Vilijam Voker požurio sa zaključcima. Posle tog članka zabranio mi je ulazak u sedište OEBS u Prištini”, rekao je Žirar.
On kaže da je Voker odmah osudio Srbe.
“Došao je u Račak tek u subotu, posle nas novinara. Izdvojio se i zatim dugo razgovarao sa liderima OVK. Onda je direktno otišao u Prištinu na konferenciju za novinare gde je ponovio optužbe protiv Srba. Da je hteo dobro da radi svoj posao posmatrača, otišao bi prethodno u policijsku stanicu u Štimlje, da čuje i verziju srpske strane. Nekoliko pripadnika OEBS su mi rekli da je antisrpski orijentisan i da je samo tražio povod da bi se pokrenuo rat protiv Srbije. Vokerov pomoćnik Gabrijel Keler, koji je kasnije bio ambasador Francuske u Srbiji, rekao mi je da je zabranio da se u sedište OEBS u Beču dostavi izveštaj u kome je zaključeno da su za trećinu nasilnih smrti Albanaca krivi Srbi, a za dve trećine - sami Albanci”, navodi Žirar.
Vilijam Voker: Račkom zaslužili nezavisnost
Komentarišući to što su Amerikanci u Rambujeu otvoreno podržavali Albance, Žirar je rekao da je bivša državna sekretarka SAD Madlen Olbrajt bila pristrasna.
“U tim trenucima Milošević je napravio stratešku grešku što nije lično otišao u Rambuje. Tada bi shvatio koliko bi bilo teško istrajati i zadržati Kosovo na taj način. Diplomatske i međunarodne igre zahtevaju da se nacije sa Balkana uvek vežu za velike sile. Hrvati su pridobili Nemačku, Albanci SAD, dok su se Srbi oslonili na tada oslabljenu Jeljcinovu Rusiju”, kazao je Žirar.
On je rekao da su mnogi Francuzi smatrali da nije normalno bombardovati prijateljsku zemlju u kojoj, čak, postoji i Spomenik zahvalnosti Francuskoj.
Istina je, takođe, da Srbi kroz istoriju nisu uvek pokazivali tu zahvalnost prema Francuskoj.