Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović doputovao je u nedjelju u prvu zvaničnu posjetu Srbiji
Josipoviću je predsjednik Srbije Boris Tadić priredio svečani doček ispred Palate Srbije.
U delegaciji koja je dočekala Josipovića bili su zamjenik premijera Ivica Dačić i potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić.
Susret dva predsjednika prethodi sastanku delegacija Srbije i Hrvatske, poslije koga će Tadić i Josipović održati konferenciju za novinare u Palati Srbija.
Tokom popodneva dvojica šefova država prisustvovaće u Subotici obilježavanju 20. godišnjice osnivanja Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini i obratiti se učesnicima skupa.
Pred dolazak u Beograd, Josipović je ocijenio da će njegova posjeta Srbiji rezultirati nizom konkretnih dogovora, te da će biti velika stepenica u unapređenju bilateralnih odnosa.
"Mislim da Srbija u predsjedniku Tadiću ima mudrog političara koji vidi da je budućnost regiona u saradnji, ne u nadmetanju u onom lošem smislu, nego u nadmetanju ko će više doprinijeti miru i saradnji i dobrim odnosima", izjavio je Josipović u intervjuu Tanjugu uoči dvodnevne zvanične posjete Srbiji.
Vidljiv pomak predsjednik Josipović očekuje na polju povratka izbjeglica, pronalaženja nestalih osoba, povrata kulturnih dobara, režima prelaska granice, borbe protiv organizovanog kriminala, odnosno saradnje policija i tužilaštava.
"Na nama je da radimo da svi susjedi budu u sjajnim odnosima ali to se ne može postići preko noći. Vrlo je važno da smo dobro počeli i mislim da predsjednik Tadić tome daje izniman doprinos, i zajedno ćemo raditi na tome", rekao je Josipović, i konstatovao da hrvatski i srpski narod imaju mnogo prostora za unapređenje odnosa i saradnje.
Predsjednik Hrvatske, međutim, ne očekuje da će tokom posjeta biti načinjen suštinski pomak u rješavanju graničnih sporova, kao ni pitanja tužbi za genocid koje su Hrvatska i Srbija podnijele jedna protiv druge Međunarodnom sudu pravde.
Predsjednici Josipović i Tadić su se ove godine neformalno sreli u Opatiji, zatim na samitu u Briselu i na trilateralnom sastanku s mađarskim predsjednikom Laslom Šoljomom u Pečuju.
Poslije susreta u Pečuju, predsjednici Tadić i Josipović su takođe razgovarali u Bačkom Monoštoru u Vojvodini, a posljednji put su se susreli u junu na regionalnom samitu u Istanbulu.
(agencije/MONDO)