Čak i pomeranje kazaljki na satu i prelazak sa zimskog na letnje računanje vremena dovoljno je da bude povod za novo razmimoilaženje Hrvatske i Slovenije.
Evropska unija je ranije najavila da će od 2021. godine najverovatnije ukinuti izmene zimskog i letnjeg načina računanja vremena, pa je članicama ostavljeno da se izjasne koje će vreme biti "stalno".
Zagrebačkom "Jutarnjem listu" potvrđeno je iz slovenačkog Ministarstva infrastrukture, da su najbliže tome da se odluče za zimsko računanje vremena. Iz slovenačkog Ministarstva tokom proteklog vikenda objasnili da je reč o zadržavanju zimskog odnosno srednjeevropskog sistema računanja vremena (GMT +1), kojem trenutno , kako se navodi, pripadaju i svi susedi Slovenije.
U pisanoj izjavi dostavljenoj medijima, ova odluka Slovenije još nje konačna i u toku je savetovanje sa zemljama regiona s namerom da susedne zemlje među sobom ipak koordiniraju i odaberu zajedničku vremensku zonu.
Čak su, tvrde, svim susednim zemljama uputili dopise s nekoliko pitanja vezanih uz njihova razmišljanja o vremenskoj zoni kojoj bi rado pripadale, ali im, kažu zasad ni iz jedne od njih navodno nije stigao nikakav odgovor, piše "Jutarnji".
Odgovora nema ni iz Hrvatske, a nezvanične informacije iz hrvatskog Ministarstva saobraćaja, mora i infrastrukture govore da ta institucija od Slovenaca na tu temu nije ni primila nikakav dopis.
Osim toga, navodi list, nezvanično stav Hrvatske je da bi ipak pre odabrali letnji način računanja vremena, ponajviše zato što ovaj sistem više pogoduje grani turizma koji se u Hrvatskoj i dalje većinom svodi na "sunce i more".
Pomeranje sata: NIŠTA OD UKIDANJA
"Još uvek nismo odradili nikakve službene konzultacije s Ministarstvom turizma, no neslužbene su poruke da bi nam više odgovarao letnji sistem. Trenutno nam ova tema baš i nije bila u fokusu, no moguće je da ćemo zagovarati suprotno od onoga što očito zagovaraju naši susedi Slovenci", piše "Jutarnji" pozivajući se na nepotvrđene informacije iz Ministarstva saobraćaja.
Aman, dogovorite se! I dalje pomeranje kazaljki
Preporuka Evropskog parlamenta po tom je pitanju svakako da se susedne zemlje međusobno dogovore kako pripadanje različtim vremenskim zonama ne bi prouzrokovalo probleme na tržištu.
Ne uspeju li međusobno da pronađu neki zajednički jezik, Odbor za saobraćaj Evropskog parlamenta najverovatnije će procenjivati izbor svake države članice pojedinačno, s namerom da izbor zimskog, odnosno letnjeg računanja vremena ne donosi teškoće na unutrašnjem tržištu EU.
Toga su svesni i Slovenci i, kažu, da ako sve susedne zemlje zadrže zimsko računanje vremena, zadržaće ga i oni.
POSLEDNJE POMERANJE MART/OKTOBAR 2021?
Poslanici u Evropskom parlamentu zaključili su danas da bi poslednje zajedničko pomeranje sata na letnje računanje vremena trebalo da se dogodi u poslednjoj nedelji marta 2021. godine, a države članice koje žele da ostanu pri zimskom računanju vremena trebalo bi da svoje standardno vreme promene u poslednjoj nedelji oktobra 2021.
Nakon današnjeg glasanja na plenarnoj sednici u Strazburu o predlogu Direktive o ukidanju pomeranja sata uslovljenog izmenom godišnjih doba Evropski parlament je spreman za dalje pregovore sa Savetom ministara.
Države članice bi trebalo najkasnije do 1. aprila 2020. da obaveste Komisiju u slučaju da nameravaju da promene svoje standardno vreme u poslednjoj nedelji oktobra 2021. godine, dodao je.
Ako Komisija utvrdi da predviđeni vremenski aranžmani mogu značajno i trajno ometati pravilno funkcionisanje jedinstvenog tržišta, može podneti predlog za odlaganje primene Direktive za najviše 12 meseci i podneti novi zakonodavni predlog.