Hrvatska je u šoku zbog odluke Katoličke crkve u Koruškoj da ove godine, zbog nedostatka distance prema ustaštvu, zabrani komemoraciju na Blajburškom polju.
Biskupija u Klagenfurtu je Hrvatsku biskupsku konferenciju obavestila pisanim putem, a kao osnovni razlog navedeno je da se ta komemoracija politički instrumentalizuje, te da bi to moglo biti štetno po Crkvu.
"Misa na polju kraj Blajburga postala je deo manifestacije koja se politički instrumentalizuje i deo je političko-nacionalnog rituala koji služi selektivnom doživljavanju i tumačenju istorije", navodi se, između ostalog, u obaveštenju o zabrani.
Ukazuje se da bi održavanje te komemoracije moglo da šteti ugledu Katoličke crkve u Klagenfurtu, kao i da bi joj se moglo zameriti zbog "instrumentalizacije jedne mise u političke svrhe i nedostatka distance prema fašističkom svetonazoru".
Zagebački "Večernji list" piše da u koruškoj vladi kažu da odluka biskupije Gurk-Klagenfurt o zabrani komemoracije u Blajburgu "otvara novo poglavlje u tretiranju komemoracije".
Ustaše ostali bez mise: Zabrana iz Austrije
Ovom odlukom tamošnje Crkve uvedena su, kažu, neka nova pravila, a to znači da ako organizatori i ove godine žele da organizuju komemoraciju - moraju da zatraže policijsku dozvolu za okupljanje.
Hapse ustaše u Blajburgu!
Iako je još prošle godine bilo jasno da se "obruč oko komemoracije na Blajburškom polju ubrzano steže", prvi zvanični, navodi se, mogao bi voditi prema definitivnom gašenju ove komemoracije.
S druge strane, Hrvatska biskupska konferencija je u neuobičajno oštrom saopštenju "u celosti odbacila" razloge zbog kojih je klagenfurtska biskupija zabranila ovogodišnju misu.
Ustaše slave uz kobasice: Austrijanci hapsili
Iz zagrebačkog Kaptola poručeno je austrijskim kolegama da uskraćivanje mogućnosti molitve smatraju "nepoštovanjem žrtve i gubitkom osećaja za patnju nedužnih".
Ova žestoka reakcija HBK došla je nakon objavljivanja saopštenje biskupa Engelberta Gugenbergera, upravitelja biskupije u Klagenfurtu.
Zabrana je naljutila hrvatske biskupe, koji su "sa žaljenjem" primili tu odluku i izrazili "svoje duboko neslaganje s razlozima" koji se za nju navode i u celosti ih odbacili.