Član Predsjedništva BiH kojeg biraju Hrvati, Dragan Čović, sastaće se večeras u Mostaru na privatnoj večeri s političkim predstavnicima, Srbije, Hrvatske i Srpske. Poziv za večeru lidera regiona nije dobio njegov bošnjački kolega.
Portal Klix.ba navodi da predstavnik bošnjkaćkog naroda u Predsedništvu, Bakir Izetbegović nije pozvan, a da će se tako s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i predsjednikom Vlade Hrvatske Andrejem Plenkovićem u ime BiH sastati samo funkcioneri HDZ i SNSD i to Dragan Čović, Borjana Krišto, Marinko Čavara i predsjednik Spske, Milorad Dodik.
Analitičari ističu da je večera odlična prilika da se čelnicima susjednih zemalja plasiraju kao dobre HDZ verzije izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH.
Portal klix.ba navodi da su neki predstavnici međunarodne zajednice bili neprijatno iznenađeni što na večeru s premijerom Hrvatske Andrejem Plenkovićem i premijerom Bugarske Bojkom Borisovim nije pozvan predsjedavajući Veća ministara BiH.
O "večeri bez Bošnjaka", akademik i univerzitetskim profesor Slavo Kukić kaže da je nelogično da na toj privatnoj večeri ne budu članovi kolektivnog šefa države, jer je kolektivni šef države pokrovitelj skupa.
Možda je "nelogično" s formalne strane, ali Izetbegović se u mnogo navrta pokazao kao remetičaki faktor dogovora čak i unutar sam BiH, a pogotovo kada se radilo o dogovorima sa zemljama u regionu.
Poslednji put svjedok toga javnost je bila na konferneciji za novinare na kraju posjete Predsjedništva BiH Beogradu, gdje je jedno dogovoreno u susretima, a potom je Izetbegović izašao sa svojom "interpetacijom". čime je u neugodnu situaciju stavio predsjedavajučeg Čovića.