Darko Šarić, optužen za organizovanje kriminalne grupe i šverc 5.7 tone iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu zatražio je danas izuzeće predsjednika sudskog vijeća Specijalnog suda u Beogradu, zbog navodne pristrasnosti.
Odluku o ovom zahtjevu treba da donese predsjednik Višeg suda u Beogradu, a ona se očekuje do sutra prije podne kada je planiran nastavak suđenja.
Šarić je izuzeće zatražio izrevoltiran, što je sudsko vijeće sudije Siniše Petrovića odbilo zahtjeve odbrane da se iz dokaza izuzmu presretnuti telefonski razgovori i zapisnici o pretresanju prostorija optuženih.
Sudija Petrović je u više navrata opomenuo Šarića, ali mu nije izrekao kaznu.
Sudsko vijeće Petrovića je takođe odbilo i predloge Tužilaštva za organizovani kriminal da se izvedu kao dokazi prisluškivani razgovori Šarića i trojice njegovih saradnika.
Odbijeno je da se kao dokaz presluša prisluškivani razgovor Darka Tošića i Željka Vujanovića kojim, kako tvrdi tužilaštvo, dogovaraju isporuku dvije tone kokaina.
Suđenje Šariću:Promjena sudije ne znači ponavljanje
Nije prihvaćen kao dokaz ni razgovor Darka Šarića i Bobana Stojiljkovića koji su u svojim odbranama tvrdili da se i ne poznaju.
Vijeće Specijalnog suda nije prihvatilo ni predlog tužilaštva da se kao dokaz izvede razgovor o prepoznavanju glasa drugooptuženog Gorana Sokovića, koji je u bjekstvu, a tereti se da je jedan od organizatora ove grupe.
Tužilaštvo je kao dokaz predložilo razgovor u kojem se Soković na početku predstavlja imenom i prezimenom, jer je Apelacioni sud, po ukidanju prvostepene presude naložio da se obavi prepoznavanje njegovog glasa.
U ovom slučaju od ukupno 24 optužena, osmorica su još u bjekstvu.
Šarićevoj grupi se ponavlja suđenje po jedinstvenoj optužnici spojenoj od ranijih šest optužnica, kojom se terete za šverc više od 5,7 tona kokaina iz Urugvaja, Brazila i Argentine u zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009. godine.
Prvu prvostepenu presudu kojom je Šarić bio osuđen na 20 godina zatvora, a ostali na višegodišnje zatvorske kazne ukinuo je Apelacioni sud prošle godine i naložio ponavljanje suđenja.
Šarić se predao srpskim vlastima 18. marta 2014. godine od kada se nalazi u pritvoru.
Prije toga je od početka postupka u oktobru 2009. godine, bio u bjekstvu.
Prema optužnici, članovi Šarićeve organizovane kriminalne grupe međusobno su komunicirali preko SMS poruka i šifrovanih telefonskih brojeva, mada su im policija i domaće i strane tajne službe ušle u trag, pa je prvo hapšenje ove grupe uslijedilo u Urugvaju 15. oktobra 2009. godine i istovremeno u Srbiji u akciji "Balkanski ratnik".
U Specijalnom sudu u Beogradu Šariću se u posebnom postupku sudi zbog optužbi za pranje para u Srbiji ubacivanjem novca stečenog krijumčarenjem kokaina u legalne tokove.
Šarić i još 17 okrivljenih u tom procesu terete se za pranje oko 22 miliona eura.