Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović izneli su danas u Mostaru oprečne stavove oko rešavanja pitanja granice između dve zemlje.
Izetbegović je rekao da BiH ne može pristati na predlog Srbije, posebno kada su u pitanju hidrocentrale, kao ni na devijacije određenih teritorija.
“Ako se ne nađe rešenje, zemlje mogu problem rešiti putem međunarodne arbitraže, od koje BiH uopšte ne beži”, istakao je Izetbegović.
Vučić je kazao da to što Izetbegović govori nije tačno, te da je Srbija dostavila BiH novi predlog, koji uopšte ne sadrži ono o čemu je Izetbegović govorio, već da se radi o ponudi koja je izuzetno povoljna za BiH.
Vučić je, na konferenciji za štampu nakon trilateralnog sastanka BiH, Hrvatske i Srbije, upitan može li pitanje granice BiH i Srbije biti "kamen spoticanja" na putu dveju država ka EU, objasnio da je pre pet meseci , nakon sastanka u Sarajevu, Srbija spremila jedan predlog, koji je predstavila bosanskoj strani.
"Mislim da pojedini predstavnici u BiH, ili bolje da kažem da su dvojica od trojice članova Predsedništva sklona da prihvate taj predlog. Nastavićemo da radimo po tom pitanju. Dali smo najkonkretnije predloge, koji najviše ne odgovaraju Srbiji", rekao je.
Srbija je predala predloge koje smatra da su kompromisni i o kojima je spremna da nastavi razgovor, rekao je Vučić i ukazao da je predlog koji se odnosi na 373 kilometara granice onaj za koji bi se moglo naći brže rešenje.
"Međutim mislio sam i o drugim stvarima koje su bile neuporedivo lakše da ćemo brzo rešiti, ali nismo", naveo je primetio da život i nije uvek tako jednostavan kako bismo želeli.
Na to je Izetbegović rekao da je u interesu obe zemlje da se ovo pitanje reši, ali da je teško da do toga dođe u narednih sedam meseci s obzirom na to da je ovo izborna godina u BiH i da će oni biti održani početkom oktobra.
"Nalazimo se pred izborima i svaki problem se diže na kvadrat u predizbornim mesecima", rekao je bošnjački član Predsedništva.
Izetbegović je ustvrdio da Srbija ima zahteve oko devijacije i izmene granice kod hidrocentrala, kao i kuda prolazi pruga, te dodao da za devijacije "nema šansi", ali da se može mora naći funkcionalo rešenje.
Dodao je da postoje tvrdnje u BiH da su dve zemlje zajedno gradile te hidrocentrale (Zvornik i Bajina Bašta), te da Srbija to negira.
"To su stvari koje ne rešavaju predsednici i ne može se solucija naći na samo jednom sastanku, već se mora početi sa rešavanjem na nižim nivoima, gde će eksperti ući u detalje. Ako se ne može rešiti na taj nači preostaje nam arbitraža od čega ne beži BiH. Međutim mislim da možemo naći rešenje da budemo svi zadovoljni", uveravao je Izetbegović.
Vučić je, međutim, replicirao Izetbegoviću istakavši da je bošnjački član Predsedništva "izneo netačne stvari" jer, kako je rekao, u predlogu koji je Beograd dostavio Srbija ne traži nikakve devijacije.
"Vidim da on nije čitao taj predlog. To što je rekao je stari predlog, koji je sadržao devijacije granice. Ovde ne pričamo o stotinama hiljada hektara, već o 14 ili 37. Srbija ne želi da dobije za sebe više, već je ponudila kvalitetniju zemlju u zamenu", precizirao je predsednik Srbije.
Podsetio je i da je Srbija jedina dostavila papire vezano za izgradnju hidrocentrala, odnosno za eksproprijaciju zemljišta s druge strande Drine, a da od Sarajeva nije stigao nijedan papir o kontra ulaganjima.
Vrh BIH kod Vučića: Izetbegović tera po svome...
Vučić nije isključio mogućnost da pitanje granice između BiH Srbije bude rešeno kroz dobijanje prava na korišićenje zemljišta na 99 godina, a tu je pomenuo i prugu Beograd-Bar, čiji deo ide kroz BiH, a za koji je Srbija nudila kvalitetnije zemljište i to po sistemu kilometar za kilometar
"Nije ovde reč o tome da neko hoće da uzme BiH deo teritorije, već se radi o ekonomskim resursama i pruzi Beograd-Bar koje su veoma važne Srbiji. Nadam se da ćemo dogovor moći da postignemo i nije to pitanje lošeg odnosa Srba prema Bošnjacima ili obratno. To je tako lako i jednostavno rešivo ptanje, a soluacija bi bila dodatno poverenje u odnose Srba i Bošnjaka", uveren je Vučić.
Zahvalio se Izetbegoviću što je priznao da nije realno očekivati da se to reši pre izbora u BiH, poručivši da je Srbija sve izbore završila i spremna za rešenje.