Fondacija Tijana Jurić organizovaće u više od 40 gradova prikupljanje potpisa građana Srbije za uvođenje kazne doživotnog zatvora osuđenima za ubistva dece i potpise će predati Skupštini Srbije.
Građani će moći da daju svoj potpis od 23. oktobra do 29. oktobra na štandovima u više od 40 gradova u Srbiji, saopštila je Fondacija Tijana Jurić.
Osnivač fondacije Igor Jurić, otac ubijene Tijane Jurić, predao je 3. maja predlog izmena Krivičnog zakonika predsednici parlamenta Maji Gojković.
"Mislili smo da neće biti potrebe da dvaput ukazujemo kolika potreba postoji da uvedemo jednu takvu sankciju i da zaštitimo decu. I ovom peticijom pokazaćemo koliko smo uporni u nastojanju da obezbedimo bezbednije uslove za život i odrastanje sve dece u Srbiji. Kada smo predali predlog za izmenu zakona, mi smo zapravo pokrenuli inicijativu, volju naroda,a sada, kada smo stigli do prikupljanja potpisa, taj isti narod, pre svega roditelji i budući roditelji, imaju priliku da podrže predlog koji bi doneo veliku promenu", rekao je Jurić.
"Svi bi trebalo da shvatimo da smo mi ta snaga i da onda kada ima prostora da odlučujemo, to svoje pravo treba i da iskoristimo. Pozivam sve punoletne građane da dođu do naših štandova i da učine veliku stvar za bezbednost dece", naveo je Jurić.
ČOVEK GODINE - IGOR JURIĆ
Fondacija Tijana Jurić odlučila se na ovaj potez nakon brojnih teških i svirepih ubistava dece u Srbiji.
"Uvođenjem kazne doživotnog zatvora sprečiće se mogućnost da ubice dece odsluže kaznu, ponovo se nađu na slobodi i tako dobiju priliku da počine još monstruoznije delo", navodi se u inicijativi za izmene zakona.
navodi ova Fondacija u svojoj zvaničnoj inicijativi, zaključio je Igor Jurić.
ARGUMENTI
Od ukidanja smrtne kazne u SRJ 2002. godine, prema dostupnim podacima, na maksimalnu kaznu zatvora od 40 godina pravosnažno je osuđeno 67 lica.
"Stava smo da je došlo vreme da preispitamo postojeći kazneni sistem i efekte koje on postigao nakon ukidanja smrtne kazne. Praksa je pokazala da su u znatnom broju slučajeva počinioci najtežih krivičnih dela kakva su ubistva dece, mlađe životne dobi, zbog čega su i nakon izdržane kazne sposobni da ponove isto delo", navela je fondacija.
"Kazna doživotnog zatvora primenjuje se u većini zemalja sveta. Jasno izričemo da smrtnu kaznu smatramo neprihvatljivom i da se za nju ne zalažemo. Smatramo da bi uvođenje kazne doživotnog zatvora ispunilo očekivanja javnosti, kao jedine adekvatne kazne za počinioce najtežih oblika teških krivičnih dela koja su za posledicu imala smrtni ishod deteta, maloletnika ili bremenite žene. Pozivamo građane Srbije da svojim potpisom ulože u bolju bezbednost dece ove zemlje", navodi se u saopštenju Fondacije Tijana Jurić.