Posjeta Hašima Tačija Vatikanu i njegov razgovor sa papa Franjom ne može uticati na promjenu stava Svete stolice o nepriznavanju kosovske nezavisnosti, piše "Politika" pozivajući se na izvor iz diplomatskih krugova.
Sagovornik "Politike", koji nije imenovan, smatra da ni ta kao ni prethodne Tačijeve posjete Vatikanu nemaju nikakvu specifičnu težinu.
Međutim, bivši ambasador u Vatikanu Vladeta Janković kaže za “Sputnjik” da su šanse da Vatikan prizna Kosovo sada veće nego ranije.
"Dosad Tačija nisu primali u privatnu posjetu. Iako je dolazio u Vatikan, stalno je bio na marginama, a ovaj put ga je primio i papa i čovjek koji je, da tako kažem, predsjednik vatikanske vlade, i to su znaci koji ne slute na dobro", rekao je Janković.
Papa Franja primio je u četvrtak u Vatikanu, koji ne priznaje jednostrano proglašenu kosovsku nezavisnost,u privatnu posjetu Tačija koji je izrazio želju da se odnosi Prištine i Svete stolice "podignu na isti nivo koji uživaju ostali narodi u svijetu".
"Politika" piše da je na sastanku sa državnim sekretarom Vatikana kardinalom Pjetrom Parolinom, Tači ocijenio da je "nezavisnost Kosova donela mir i stabilnost u region".
"Nagrada za dostignuća Kosova bilo bi priznanje od cele međunarodne zajednice", rekao je Tači.
Bivši ambasador u Vatikanu Vladeta Janković kaže za “Sputnjik” da Vatikan ne bi sasvim sigurno “sutra” promijenio stav prema Kosovu, jer su suviše oprezni kad je ta tema posredi, ali je vjerovatnoća da to učine sada veća nego što je bila.
Priznanje Vatikana i te kako bi, dodaje Janković, uticalo na ostale države da priznaju Kosovo, posebno kada je reč o latinoameričkim državama, u kojim je Vatikan jedan od bitnih faktora u formiranju njihove politike. Ono što bi, međutim, moglo da utiče na odluku Vatikana, bar na neko vrijeme, po rečima Jankovića jeste činjenica da se pregovara o papinoj poseti Moskvi.
“Već godinama Vatikan drži vrlo oprezno odstojanje od cijelog tog problema. Vatikanska politika je bila orijentisana na odlaganje i izbegavanje priznanja upravo zato što Vatikan u čitavom albanskom kompleksu, čiji je Kosovo dio, vidi islamsku opasnost i zato nije htio da antagonizuje hrišćanske crkve makar one bile i pravoslavne. To je bio glavni razlog i to se držalo sve do ovog najnovijeg zaokreta u politici naše vlade”, rekao je Janković za “Sputnjik”.
Podsjećajući na nedavnu posetu Tačija Vatikanu, "Politika" ocjenjuje da je riječ o još jednom pokušaju da se utiče na stav Svete stolice.
“Politika” podsjeća i da je Tači, kada se sredinom oktobra prošle godine vratio iz Vatikana, izjavio da je "pitanje dana kada će Vatikan priznati nezavisnost Kosova".