U Srebrenici je danas obeležena 22. godišnjica zločina nad Bošnjacima u tom gradu na istoku BiH pred hiljadama ljudi.
Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović pozvao je danas u Potočarima srpski narod, njegove lidere i intelektualnu elitu da prihvate istinu i prestanu da negiraju "genocid u Srebrenici".
"To je korak koji će učiniti i doprineti pomirenju svih nas. Nikada nećemo dozvoliti da Srebrenica, Tomašica, Brčko i Zvornik budu išta drugo nego BiH. Od međunarodne zajednice istina zahteva lekcije kako bi se sprečile buduće Srebrenice", rekao je Izetbegović u govoru na komemorativnom skupu u Potočarima i naglasio da su pravda i pomirenje jedini put prema zajedničkoj budućnosti.
On je istakao da je Srebrenica Bošnjacima "najdublja rana" koju nikada neće zaboraviti, dodavši da nasilje kojem su bili izloženi, zahteva od Bošnjaka da "preziru nasilnike".
"Dobro je da je to tako, jer osveta bi nas vodila u začarani krug iz kojeg nema izlaza. Od borbe za istinu i pravdu nikada nećemo odustati", istakao je.
Izetbegović je istakao da su u Potočarima primereni samo tišina i molitva, ali da sadašnje vreme zahteva i da se govori onima koji "još nisu razumeli zastrašujuću poruku genocida koji je počinjen".
"Šta se ovde desilo 1995. godine, dobro je poznato. Odredi smrti (Ratka) Mladića i (Radovana) Karadžića slomili su otpor hiljada branilaca, želeći da na ovom prostoru zatru postojanje jednog naroda. Šta su skrivili mučki pobijeni muškarci, starci, ljudi koji su dali svoje živote, ostaće tajna zauvek skrivena u dušama počinilaca", naveo je on.
Šef misije OEBS-a u BiH Džonatan Mur rekao je u Potočarima da je Srebrenica mesto najvećeg zločina u Evropi posle Drugog svetskog rata.
"Nadamo se da će i 71 žrtva koju danas sahranjujemo pronaći svoj smiraj uz više od 6.500 identifikovanih i pokopanih", kazao je Mur.
Predsednik Organizacionog odbora za obeležavanje 22. gdišnjice stradanja Bošnjaka u Srebrenici i bivši načelnik tog grada Ćamil Duraković rekao je da se "genocid nikada ne sme zaboraviti".
"U novembru 2017. godine očekujem presudu Ratku Mladiću, a i konačnu presudu Radovanu Karadžiću. Čekamo brojne presude u predmetima koji se procesuiraju pred Sudom BiH", kazao je Duraković na komemorativnom skupu.
Na komemoraciji će govoriti i predsednik Haškog suda Karmel Agijus, a pohranjivanju oko 70 posmrtnih ostataka prisustvovaće, kako je najavljeno, 20.000 ljudi.
Nakon toga uslediće sahrana 71 identifikovane žrtve čija su tela navodno nađena u masovnim grobnicama.
Prilazni putevi prema Srebrenici su kao i svake godine puni automobila i autobusa, a iz organizacionog odbora su najavili kako očekuju da će na ovogodišnjoj komemoraciji u memorijalnom centru u Potočarima biti najmanje 20.000 učesnika.
Najavljeno je da će na komemoraciji govoriti predsjednik Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju Karmel Agijus.
Većinu stranih gostiju na komemoraciji ovoga puta činiće ambasadori akreditovani u BiH.
Centralnu molitvu za žrtve koje će biti pokopane tokom dana predvodit će reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović.
Prvi put od završetka rata u BiH komemoracija u Potočarima će biti održana dok je na čelu srebreničke opštine Mladen Grujičić iz reda srpskog naroda.