Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović napustio je danas sednicu Predsedništva. Time je najviši organ vlasti uveo u blokadu, a Bosnu i Hercegovinu u najozbiljniju krizu od Dejtona, izjavio je Mladen Ivanić.
"Bakir Izetbegović napustio je sednicu Predsedništva, jer nije želeo da glasa po jedinoj tački dnevnog reda - zahtevu za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije", objasnio je predsedavajući Predsedništva BiH iz reda srpskog naroda Mladen Ivanić.
Izetbegović je time, dodao je, želeo da pokaže da sednica nije održana, ali se to nije tako dogodilo.
"Sednica je održana, ona je prekinuta, a to znači da odluka o reviziji presude nije donesena", rekao je Ivanić.
Prekinuta sednica Predsedništva BiH!
Objasnio je da je sednicu najpre napustio Izetbegović, a potom i hrvatski član Predsedništva Dragan Čović. Istakao je da je ovo bio poslednji ili jedan od poslednjih pokušaja da se odlučivanje po tom pitanju vrati u institucije BiH.
Objasnio je i da je dnevni red sednice sa sobom nosio i određeni rizik, jer se, kako je rekao, moglo dogoditi da on, koji je protiv zahteva za reviziju presude, bude preglasan.
VUČIĆ: Revizija nas udaljava od pomirenja
Da je bilo glasanja, Ivanovićeva je procena da bi Izetbegović bio "za", on bi bio "protiv", a Čović bi bio "uzdržan”.
Ponovio je da smatra da bivši agent Sakib Softić nema ovlašćenje da podnosi zahtev za reviziju presude bez stava državnih organa i da to može imati duboke implikacije u BiH i regionu.
BiH predala zahtev za reviziju presude!
"Ušli smo u vrlo ozbiljnu krizu, najozbiljniju posle Dejtona i vrhunac vaninstitucionalnog delovanja", ocenio je Ivanić.
On je tvrdi da sve to što se danas odigralo u Sarajevu nema veze sa tužbom BiH protiv Srbije, već sa načinom odlučivanja u BiH.
"Tužba me ne zanima, jer sam uveren da ona nije legitimna. Zanimaju me načini odlučivanja, paralelizmi i vaninstitucionalno delovanje i to je stvar o kojoj sam hteo da na Predsendištvu razgovaramo", rekao je i istakao da ni na koji način ne pokušava da brani Srbiju.
Nikolić: Bakirova odluka može izazvati sukob u BiH
Prema njegovim rečima, nerealno je očekivati da se politički predstavnici u BiH ubuduće ponašaju kao da se danas ništa nije dogodilo. Ipak, smatra da na sve treba gledati "hladne glave", te dodao da su suštinska pitanja dugoročna stabilnost i da zato svi akteri moraju razmisliti o posledicama.
Ivanić je rekao da od srpskih predstavnika u državnim institucijama BiH očekuje da donose razumne odluke, sa jasno izraženim političkim stavovima.
"Moramo pokazati da odluke u BiH ne mogu biti donošene voljom samo jednog naroda", zaključio je Ivanić.
Ukazao je da je veliko pitanje kada će Predsedništvo ponovo moći da se sastane i da li će i na koji način moći da donosi odluke.