U Bosni i Hercegovini danas na snagu stupa novi Zakon o osnovama bezbednosti u saobraćaju. Pročitajte šta je sve kažnjivo i kolike su kazne!
Za pojedine prekršaje kojima je izazvana saobraćajna nesreća propisana je kazna od 1.000 konvertabilnih maraka (500 evra) do 5.000 KM (2.500 evra) i zaštitna mera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od šest meseci.
Ovim izmenama, predviđene su novčane kazne od 400 KM (200 evra) do 1.000 KM (500 evra) za vozača koji na sedištu suvozača prevozi dete mlađe od 12 godina, vozača koji upravlja vozilom ili instruktora vožnje dok osposobljava kandidata kod kojih se utvrdi količina alkohola u krvi veća od 1,5 grama po kilogramu, kao i vozača koji se kreće brzinom koja je za 30 kilometara na čas veća od dozvoljene.
Novčana kazna od 400 KM (200 evra) do 1.000 KM (50 evra) predviđena je i za vozača koji upravlja motornim vozilom pre sticanja prava na upravljanje, za upravljanje neregistrovanim vozilom ili onim čija je potvrda o registraciji istekla više od 30 dana, vozača koji na vozilu koristi registarske tablice koje nisu izdate za to vozilo, kao i vozača ili instruktora vožnje koji odbija da se obavi ispitivanje pomoću odgovarajućih sredstava i aparata ili stručni pregled.
Propisano je zadržavanje vozača do otrežnjenja, najduže 12 časova, kod kojeg se utvrdi količina alkohola veća od 1,5 promila ili koji odbije testiranje, a pokazuje znake poremećenosti izazvane dejstvom alkohola.
KAŽNJIVO i "TURIRANJE"
Kazne od 50 KM (25 evra) do 250 KM (125 evra) predviđene su za vozača koji prilikom pokretanja vozila iz mesta naglo poveća brzinu kretanja tako da dolazi do stvaranja prekomerne buke i škripe.
Zakonom je predviđena i novčana kazna od 40 KM (20 evra) za vozača koji u putničkom automobilu na prednjem sedištu prevozi lice koje je očigledno pod uticajem alkohola ili opojnih sredstava.
Iz saobraćaja će biti isključeno vozilo koje nije podvrgnuto vanrednom tehničkom pregledu na koji je upućeno od ovlaštenog lica nadležnog organa.
U vozilu se ne sme nalaziti, niti koristiti uređaj, odnosno sredstvo kojim se može ometati rad uređaja za merenje brzine kretanja vozila, odnosno drugih uređaja namenjenih za dokumentovanje prekršaja.
KAZNE ZA MOBILNI, PEŠAKE...
Novčana kazna od 100 KM (50 evra) do 300 KM (150 evra) propisana je za vozača koji prilikom upravljanja vozilom koristi mobilni telefon koji nije prilagođen upotrebi u vozilu, vozača ili drugo lice koje se za vreme vožnje u motornom vozilu ne veže bezbednosnim pojasom, vozača koji se vozilom na putu kreće brzinom koja je za više od 20 do 30 kilomatara na čas veća od dozvoljene brzine.
Novčana kazna od 20 evra predviđena je i za pešaka koji za vrijeme kretanja kolovozom koristi mobilni telefon ili ima slušalice u ušima.
Nije propisana obaveza korištenja zaštitne kacige za vozače bicikla, ali je propisana zabrana prevoženja lica pod uticajem alkohola, odnosno psihoaktivnih supstanci, vozačima bicikla, mopeda, lakog motocikla, motocikla, tricikla, lakog četverocikla i četverocikla.
PREGLED KAZNI:
Od 400 do 1.000 KM
– za prevoz deteta mlađeg od 12 godina na mestu suvozača,
– za vožnju sa preko 1,5 promila alkohola u krvi,
– za vožnju brzinom koja je viša za 30 kilometara na čas od dozvoljene,
– vožnja bez vozačke dozvole i vožnja neregistrovanog vozila;
Od 100 do 300 KM
– za vožnju brzinom od 20 do 30 kilometara na čas većom od dozvoljene,
– za vožnju sa alkoholom u krvi od 0,8 do 1,5 promila,
– za korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje i nevezivanje pojasa;
Od 50 do 250 KM
– za turiranje,
– za vožnju s alkoholom u krvi 0,3 do 0,8 promila;
50 KM
– prekoračenje brzine za 10 do 20 kilometara na čas više od dozvoljene,
– za motocikliste koji ne nose kacigu;
40 KM
– za vozače koji prevoze pijanog suvozača,
– za pešake koji koriste mobilni telefon ili imaju slušalice u ušima tokom prelaska ulice.