Odbrana optuženih i Tužilaštvo za organizovani kriminal žalili se na odluku Specijalnog suda o izdvajanju dijela dokaza iz spisa na suđenju Branku Lazareviću i trojici optuženih za odavanje povjerljivih policijskih informacija.
Sudsko vijeće Specijalnog suda u Beogradu nedavno je donijelo rješenje kojim je na predlog Lazarevićevog branioca Verana Zečara izdvojilo dio priluškivanih telefonskih razgovora između optuženih jer ih smatra nezakonitim, zbog čega je tužilaštvo izjavilo žalbu.
Sudsko vijeće nije usvojilo predlog odbrane da se kao nezakoniti izdvoje prisluškivani razgovori između ozvučenog svjedoka Mileta Jerkovića i optuženog advokata Radovana Štrbca, a njih odbrana smatra veoma bitnim u ovom postupku.
Zbog toga je, kako je Tanjugu rekao Lazarevićev branilac, i on izjavio žalbu na prvostepeno rješenje suda.
Tanjugu je rečeno danas da spisi predmeta još nisu stigli u Apelacioni sud koji treba da donese pravosnažnu odluku o tome koji će dokazi biti prihvaćeni u sudskom postupku a koji ne.
KRIK je danas prenio da se među razgovorima koje je sudsko vijeće odlučilo da izdvoji nalazi desetine telefonskih razgovora između vrha policije i ljudi kriminalne grupe Darka Šarića, koje je snimila kriminalistička policija tokom 2008. i 2009. godine.
Branko Lazarević je u to vrijeme bio šef kabineta tadašnjeg ministra unustrašnjih poslova Ivice Dačića.
KRIK navodi kako tužilaštvo tvrdi da ti razgovori dokazuju da je Lazarević bliskim Šarićevim saradnicima dostavljao povjerljive informacije iz istrage koja se protiv njih vodila.
Suđenje Lazareviću trebalo bi da se nastavi 21. februara do kada se očekuje odluka Apelacionog suda.
Pored Lazarevića u ovom postupku optuženi su i advokat iz Novog Sada Radovan Štrbac, policajac Boris Gara, kao i Rodoljub Radulović zvani Miša Banana koji je u bjekstvu i njemu se sudi u odsustvu.
Lazarević i Štrbac su odbili da iznesu svoje odbrane do odluke o zakonitosti dokaza, dok je odbranu iznio samo Gara.
Lazarević i ostali se terete da su tokom 2008. i 2009. prenosili povjerljive policijske informacije Šariću prije pokretanja zvanične istrage za šverc kokaina u oktobru 2009. godine.
U optužnom predlogu se navodi da je Gara prenosio ključne podatke Lazareviću o praćenju Šarićeve grupe, nakon čega je Lazarević te informacije prosleđivao Štrpcu i Raduloviću, a oni Šariću.
To postupanje je, kako smatra tužilaštvo za organizovani kriminal, ugrozilo istragu policije jer su pripadnici Šarićeve grupe promijenili dotadašnji način komunikacije.
Šariću se ponavlja suđenje zbog krijumčarenja kokaina, a suđenje za pranje para mu je još u toku.