Sastanak delegacija Beograda i Prištine, u okviru dijaloga dve strane na najvišem nivou, završen je sinoć nešto posle 23 sata.
Nakon sastanka, dve delegacije napustile su zgradu i nisu davale izjave, javlja izveštač Tanjuga.
U razgovorima u Briselu učestvovali su predsednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Aleksandar Vučić,kao i kosovski predsednik Hašim Tači i premijer Isa Mustafa, uz posredovanje visoke predstavnice Evropske unije Federike Mogerini.
Dve delegacije su se najpre odvojeno sastale sa Mogerinijevom. Ona je oko 20 sati razgovarala sa delegacijom Prištine, a pola sata kasnije i sa delegacijom Beograda, da bi zatim počeo njihov zajednički sastanak.
BRISEL: Otegao se "dijalog"...(FOTO)
Priština u Brisel danas došla po pozivni broj +383
Pošto nije bilo izjava novinarima, nije poznato o čemu su razgovaralo na sastanku, da li su na dnevnom redu bile teme koje je očekivala srpska delegacija, niti šta je bio ishod sastanka.
Mogerini je, nakon sastanka, izjavila da je ohrabrena konstruktivnim zalaganjem koje su pokazali Beograd i Priština u novoj rundi dijaloga i dodala da je taj proces važan za region i EU.
Ona je, u saopštenju, navela da će zalaganje i politička volja dati značajan doprinos smanjenju napetosti i da će rad biti nastavljen u tom duhu.
Uoči sastanka, predsednik Nikolić izjavio je da će "na stolu" biti Zajednica srpskih opština, most u Severnoj Mitrovici i pravosudni sistem, i poručio da neće biti nikakvih razgovora o nezavisnosti Kosova.
On je rekao da srpska delegacija u Brisel uvek dolazi s voljom da se na teritoriji Kosova i Metohije obezbedi ekonomski bolji život, mirno, bezbednije i sugurnije okruženje.
Kako je podvukao, Srbija neće bežati od toga da sprovede ono što je dogovorila i da vidi da li ima još tema oko kojih može da se postigne dogovor.
Prethodni susret delegacija Beograda i Prištine održan je 24. januara.
Premijer Vučić izjavio je tada da je sa delegacijom iz Prištine, a uz podršku EU, dogovoreno da se nastavi serija dijaloga na visokom nivou, kao i da se "spusti lopta" u izjavama zvaničnika.
"Uspeli smo, uz podršku EU, da dogovorimo nastavak dijaloga, seriju dijaloga na visokom nivou u narednom periodu. Dogovor je takav i da svi spustimo loptu i da pokušamo da se odgovorno ponašamo i da, ili o tome ne govorimo ili da govorimo na ozbiljniji način, ne govoreći ništa loše o drugoj strani", rekao je Vučić.
DRECUN: VEROVATNO NAČETA TEMA ZSO
Predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun izjavio je danas da se na poslednjoj rundi dijaloga Beograda i Prištine u Briselu verovatno razgovaralo o konkretnim pitanjima, i da je načeta tema formiranja Zajednice srpskih opština.
Drecun je na RTS rekao da je razumna odluka da se ne daju izjave nakon sinoćnog dijaloga u Briselu na najvišem nivou.
Podsetivši da je posle prethodnih razgovara u Briselu kosovski predsednik Hašim Tači imao jednu jako provokativnu izjavu koja je odudarala od onoga o čemu se razgovaralo, Drecun kaže da mu se čini razumna odluka da se posle sinoćne runde ne izlazi sa izjavama već je samo visoka predstavnica EU Federika Mogerini dala jednu uopštenu izjavu iz koje se ipak mogu izvesti neki zaključci.
"Ovo može da nagoveštava da se razgovaralo o konkretnim temama gde je svaka strana izašla sa svojim rešenjem, a vidimo da je Mogerini rekla da su obe strane bile konstruktivne", rekao je Drecun.
To, dodaje, znači da na dnevnom redu nije uopšte bilo pitanje koje je pokušala da nametne Priština, a to je da od Beograda dobije priznanje samoproglašene nezavisnosti.
Drecun smatra da nije bilo realno da se ostvare spekulacije da će prištinska strana doći u Brisle sa papirom o priznanju nezavisnosti, navodeći da bi to bila potpuna opstrukcija od Prištine, s ozbirom da je poznat stav Beograda da o tome neće uopšte da razgovara.
Priština je, kaže, mogla da Mogerinijevoj predstavi možda neko svoje viđenje toga i da smatra da bi okvir razgovora trebalo da izađe iz statusa neutralnog i da se razgovara o statusu KiM.
"Ali sem toga nisu dalje mogli. Ako je Mogerini to prenela našoj delegaciji to je odmah odbijeno. Mislim da se nije gubilo vreme oko toga. To bi zaista blokiralo proces normalizacije odnosa i to bi bio pokušaj Prištine da Beograd prosto nateralo da odustane od procesa dalje normalizacije odnosa", kaže Drecun.
Razvoj događaja, navodi, ukazuje da se sinoć razgovaralo o konketnim pitanjima koja mogu da ugroze stabilnost kao što je situacija ne severu KiM, upad specijalnih jedinica, zid u Kosovskoj Mitorivici, pravosuđe, a možda i energetika.
"Pretpostavljam da je možda načeta tema o ZSO da se konačno konkretno o tome razgovara kako da se realizuje", naveo je Drecun.