Tomislav Nikolić je dobrodošao u Sarajevo, a poseta bi bila prilika da mu u lice kažem sve što mislim, kaže Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović.
Bošnjački član Predsedništva BiH i predsednik Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegovićizjavio je da bi poseta predsednika Srbije Tomislava Nikolića Sarajevu bila prilika da mu kaže da ono što radi ne doprinosi izgradnji dobrosusedskih odnosa s BiH.
Izetbegović je rekao da je mogao, ali da nije hteo da odbije posetu predsednika Srbije Sarajevu, najavljenu za februar, dodavši da je Nikolić dobrodošao u Sarajevo kad god odluči da dođe u glavni grad BiH.
"Mogao sam, ali nisam i neću to uraditi, jer mislim da bi njegova poseta bila prilika da mu u lice kažem da sve što radi i govori ne doprinosi izgradnji dobrosusedskih odnosa sa državom BiH na temelju međusobnog uvažavanja i poštovanja interesa i osećanja svih njenih naroda i građana. Dakle, Nikolić je dobrodošao u Sarajevo kad god se odluči da dođe", rekao je Izetbegović za sarajevski portal Faktor.ba.
Nikolić odgovorio Bakiru: Naravno da idem u Srpsku
Komentarišući izjavu predsednika RS Milorada Dodika da, kako je navedeno, "RS sanja ujedinjenje sa Srbijom" i navodnu Nikolićevu podršku toj Dodikovoj izjavi, bošnjački član Predsedništva BiH je ocenio da će i Dodik i Nikolić morati da se pomire s realnošću.
"Naročito imajući u vidu kakve sve zločine kao hipoteku nosi entitet RS i njeni ratni kumovi. Entitet RS nema ni moralnih, ni istorijskih, niti pravnih argumenata za otcepljenje od BiH. Može to pokušati ostvariti samo novim ciklusom nasilja, a tad je pitanje kako bi se to završilo", ocenio je Izetbegović.
Izetbegović je rekao da se radi o provokacijama "koje će se pretvoriti u ozbiljne pretnje, ako ne dobiju pravi odgovor".
"Pravi odgovor nije nasedanje na svaku provokaciju. Pravi odgovor podrazumeva zatvaranje svih drugih pukotina i frontova, i onih unutar SDA, i unutar bošnjačkog, i unutar bosanskog patriotskog fronta", rekao je Izetbegović.
On je dodao da je pravi odgovor i bolja saradnja s hrvatskom komponentom, pre svega u BiH, ali i u Hrvatskoj, sa srpskom komponentom oličenom kroz opoziciju u RS, Savez za promene u BiH, ali i s Aleksandrom Vučićem u Srbiji, kao i agilniji nastup prema međunarodnom faktoru, pre svega Briselu i Vašingtonu.