U BiH održani sedmi lokalni izbori, koje su obeležili brojni incidenti. Hapšenja, tuče, podmićivanja...Do 15 časova glasalo 1.240.212 odnosno 38,78 odsto glasača iz BiH
Krenulo je ujutru sa manjim problemima prilikom otvaranja biračkih mesta, a tokom dana se sve zakomplikovalo - uhapšeno nekoliko osoba zbog podmićivanja u Bijeljini, tuča i prekid glasanja u Stocu, i još incidenata zbog ometanja glasanja i rušenja javnog reda i mira.
Građani su birali nove opštinske i gradske odbornike, kao i načelnike opština i gradonačelnike u 141 lokalnoj zajednici, uključujući distrikt Brčko. Biraju se i 74 opštinska veća u Federaciji BiH, te 58 skupštine opština u Republici Srpskoj. Izbori nisu održani jedino u Mostaru.
---------------------------------------------------
19.11 - Biračka mesta na lokalnim izborima u BiH zatvorena su večeras u 19 sati, dok su sva biračka mesta u Stolcu zatvorena ranije popodne nakon incidenta koji se dogodio u toj opštini.
U 19 sati prestala je i izborna tišina.
17.37 - U Stolac upućena specijalna jedinica policije zbog narušene bezbednosne situacije. Policija saopštava da je situacija mirna i pod kontrolom.
17.10 - Do 15.00 časova glasalo je 38,78 birača, saopštila je Centralna izborna komisija. Najveći odziv u Banjaluci, Brčkom, Banovićima, Nevesinju, Trebinju, Milićima, Goraždu...
16.55 - U Banjaluci je do 16.00 časova glasalo 78.626 građana ili 41,84 odsto registrovanih birača. Glasanje protiče u najboljem redu.
16. 52 - U Stocu je zbog više incidenata i tuča glasanje na lokalnim izborima obustavljeno.
16.48 - Štabu Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske "Izbori 2016" do 15.00 časova prijavljena su četiri incidenta na lokalnim izborima u BiH. Opširnije OVDE.
16.02 - Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je zadovoljan što današnji lokalni izbori protiču u fer i korektnoj atmosferi. Dodik je u Laktašima glasao pre negoo što su izveštači uspeli da ga fotografišu, a na pitanje zašto je odlučio da glasa bez prusustva medija, rekao je da je to "tehnička stvar, da novinare poštuje i da se zato vratio da im da izjavu".
15.15 - Policijski službenici MUP-a RS uhapsili su više lica iz Bijeljine pod sumnjom da su počinili krivično delo podmićivanje pri izborima ili glasanju, a kod njih je pronađen veći broj tuđih ličnih karata koje su privremeno oduzete.
12:00 - Na prvoj konferenciji za medije predsednik CIK-a Ahmet Šantić kazao da su u 19 opština biračka mesta otvorena sa zakašnjenjem, a razlozi su uglavnom tehničke prirode."Za sada smo zadovoljni kako proces protiče, ali smo dobili dosta prijava da stranke vrbuju građane putem društvenih mreža", istakao je Šantić. Do 11 časova glasalo 506.327 odnosno 16,17 odsto glasača iz BiH.
11.00 - Na području opštine Stolac jedno biračko mesto još nije otvoreno, a na dva mesta došlo je do problema, te je glasanje prekinuto. Predsednik Opštinske izborne komisije Stolac Ivan Perić potvrdio je novinarima da jedno biračko mesto nije otvoreno, ali nije želeo da govori o razlozima.
Novinar Srne saznao je da nije otvoreno glasačko mesto "Hodovo 1" jer su dva člana Biračkog odbora imala primedbe na raspored sedenja članova biračkog odbora koji su postavljeni predaleko jedni od drugih, tako da član odbora koji izdaje glasačke listiće nije imao uvid u identifikaciona dokumenta glasača, niti je mogao da vidi kome daje listiće.
Članovi Biračkog odbora tvrde da je predsednik mimo pravila i zakona napravio raspored sedenja.
Jedan član je odbio da izdaje listiće sve dok ne bude znao kome ih izdaje, ali predsednik Biračkog odbora nije želeo da promeni raspored.
Primedbe se odnose i na to da su posmatrači previše udaljeni od glasačkih mesta i da ne mogu da nadgledaju glasanje.
Problemi su zabeleženi i na glasačkim mestima u Crnićima i u Bobanovom. U Crnićima je biračko mesto još zatvoreno, a u Bobanovom je otvoreno nakon problema sa identifikacionim dokumentima, te zbog činjenice da je zabeleženo da jedna osoba glasa za više njih.
10.30 - Koalicija za slobodne i poštene izbore "Pod lupom" zabeležila je prodaju mesta u biračkim odborima u 18 opština u BiH, 51 slučaj upotrebe javnih resursa u izbornoj kampanji i 118 slučajeva kupovine glasova u zamenu za hranu, piće ili druge poklone.
Ta nevladina organizacija je u 12 slučajeva dobila prigovore za širenje mržnje i diskriminacije, prenela je danas regionalna televizija N1."To će se dešavati i ubuduće ako CIK i ostali nadležni ne budu obraćali pažnju", izjavio je za N1 član koalicije "Pod lupom" Jan Zlatan Kulenović.
09.00 - Iz MUP-a RS su saopštili da glasanje na području tog entiteta teče bez problema.
Federalni mediji, međutim, navode da mnoga biračka mesta nisu otvorena na vreme, a iako je na snazi izborna tišina, ona se krši, tvrde mediji.
Inače, jutros u 7.00 sati trebalo je da bude otvoreno 5.469 biračkih mesta u BiH, pet biračkih mesta u DKP-ima u Beču, Gracu, Minhenu, Štugardu i Beogradu, a s radom je počelo i 318 mobilnih timova.
Iz Centralne izborne komisije BiH saopštili su da je na nekoliko biračkih mesta (Banja Luka, Kladanj, Srebrenik, Čelic, Mrkonjic Grad...) došlo do kasnjenja u otvaranju zbog tehničkih problema (nestanak električne energije, saobraćajna nezgoda, kašnjenje pojedinih članova biračkih odbora i slično).
Građani biraju nove opštinske i gradske odbornike, kao i načelnike opština i gradonačelnike u 141 lokalnoj zajednici, uključujući distrikt Brčko.
Biraće se i 74 opštinska veća u Federaciji BiH, te 58 skupštine opština u Republici Srpskoj.
Izbori neće biti održani jedino u Mostaru, jer nije sprovedena odluka Ustavnog suda BiH o promeni Statuta grada u delu koji se odnosi na izbor odbornika u gradskoj Skupštini. Poslednji lokalni izbori u Mostaru održani su 2008. godine.
Na lokalnim izborima učestvuje 451 politički subjekt, a pravo glasa na izborima ima 3.263.906 stanovnika BiH.
Izbore će posmatrati oko 70.000 posmatrača, od kojih je 300 stranih.
Mada se radi o lokalnim izborima, njihovi rezultati posebno su značajni za dalja dešavanja na političkoj sceni Republike Srpske.
Prema proceni analitičara, referendum o 9. januaru kao Danu republike, koji je sproveden prošle nedelje, nije značajno uticao na opredeljenje birača niti je podigao rejting vladajuće koalicije sa Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) na čelu.
Referendum je čak, prema tim procenama, umanjio šanse na uspeh SNSD, jer je situacija koju je uzrokovao, kao i recikliranje priča o mogućem novom ratu u BiH, unelo strah i neizvesnost među građane RS, koji ni po koju cenu ne žele bilo kakve incidente ili sukobljavanja.
Bitka u Banjaluci je, zbog simboličke ravni, jer bi poraz SNSD-a najavio definitivan poraz te stranke sa vlasti na entitetskom nivou.
Banjaluka je "bastion" SNSD-a, koji ovim gradom vlada poslednjih 19 godina. Njihov kandidat za gradonačelnika je bivši predsednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić, a njegov protivnik iz opozicionog Saveza za promene je Dragan Čavić, bivši predsednik RS.
U Federaciji BiH se procenjuje da će u većini opština i gradova pobedu odneti koalicija Stranka demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića i Savez za bolju budućnost (SBB) Fahrudina Radončića, dok bi Socijaldemokratska partija BiH (SDP) mogla da zadrži Tuzlu, u kojoj je godinama dominantna.
Prema procenama, SDA i SBB će najlošiji rezultat ostvariti u Unsko-sanskom kantonu, odnosno Bihaću i susednim opštinama.
U kantonima sa hrvatskom većinom ubedljivu pobedu odneće Hrvatska demokratska zajednica BiH, smatraju analitičari.
Lokalni izbori u BiH koštaće nešto više od četiri miliona evra.
MUR:LOKALNI IZBORI PRIORITET
Šef Misije OEBS u Bosni i Hercegovini Džonatan Mur ocenjuje da su lokalni izbori u BiH prioritet za tu zemlju u ovom trenutku i nada se da će što veći broj građana izaći na izbore i demokratskim putem izabrati lokalno rukovodstvo.
Misija OEBS u BiH je, kaže Mur u izjavi Tanjugu uoči izbora, poslala poruku građanima da obavezno učestvuju na izborima, kako bi ostvarili svoje demokratsko pravo, ali i demokratsku dužnost. Upitan da li očekuje da će izbori proteći u miru, s obzirom na aktuelni politički ambijent u BiH, Mur je rekao da u Bosni, ali i u drugim zemljama, tokom predizborne kampanje ima dosta oštre retorike.