Pred Okružnim sudom u Beogradu u ponedjeljak će biti nastavljeno suđenje trojici bivših čelnika Beogradskog centra Državne bezbjednosti (DB)
Oni su optuženi za pomaganje u pokušaju ubistva predsjednika Srpskog pokreta obnove (SPO) Vuka Draškovića, 15. juna 2000. godine u Budvi.
Optuženi su nekadašnji šef Beogradskog centra DB-a Milan Radonjić i bivši načelnici u Centru zaduženi za spoljni i unutrašnji ekstremizam Stevan Basta i Ratko Romić.
Radonjić je optužen da je, po nalogu tadašnjeg predsjednika države Slobodana Miloševića, naredio Basti i Romiću da prate Draškovića i fotografišu njegovu kuću u Budvi, a foto album sa slikama kuće predali su tadašnjem šefu DB-a Radomiru Markoviću.
Sudskim većem Okružnog suda u Beogradu predsjedava sudija Milenko Cvijović, a svi optuženi se brane sa slobode.
Okružno tužilaštvo pokrenulo je postupak protiv bivših čelnika beogradskog DB-a po privatnoj krivičnoj prijavi Draškovića i njegove supruge Danice Drašković.
Za ubistvo bivšeg predsjednika Srbije Ivana Stambolića, 25. avgusta 2000. godine, i pokušaj ubistva Draškovića, Marković je ranije osuđen na 15 godina zatvora, kao i na 40 godina zatvora zbog ubistva četvorice funkcionera SPO-a na Ibarskoj magistrali, 3. oktobra 1999. godine.
Radonjić je oslobođen optužbi na suđenju za ubistvo na Ibarskoj magistrali, dok on, Basta i Romić nisu bili optuženi pred Specijalnim sudom u procesu za ubistvo Stambolića i pokušaj ubistva Draškovića, nego su na tom suđenju iskaze dali kao svjedoci.
Na tom suđenju na po 40 godina zatvora osuđeni su nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije DB-a Milorad Ulemek kao organizator, i njegov potčinjeni Branko Berček, za koga je sud utvrdio da je ubio Stambolića i pucao na Draškovića.
Pripadnik JSO-a Nenad Bujošević osuđen je na 35 godina, a na po 30 godina osuđeni su Dušan Maričić, koji je naslijedio Ulemeka na čelu JSO-a, i pripadnik te jedinice Leonid Milivojević.
Pripadnik JSO-a Nenad Ilić osuđen je na 15 godina zatvora za atentat u Budvi, a oficir za bezbjednost jedinice i najbliži Ulemekov saradnik Milorad Bracanović osuđen je na dvije godine zatvora jer nije prijavio da se pripremaju ubistva Stambolića i Draškovića, a kasnije nije prijavio ubice.
(Beta)