U Skoplju i još nekoliko makedonskih gradova večeras je protestovalo hiljade građana protiv režima, javljaju makedonski mediji.
Demonstranti traže da predsednik Đorđe Ivanov podnese ostavku i odlaganje vanrednih parlamentarnih izbora, zakazanih za 5. jun.
Protesti su pokrenuti posle odluke Ivanova da abolira aktere afere "prisluškivanje."
More than 10 000 people in Skopje main square demanding president's resignation https://t.co/YOBcThMNU7#протестирамpic.twitter.com/snWjqcOEmi
— Marija Ristić (@Marien__R) April 18, 2016
Najnovija meta građana, koji već danima protestuju je bile zgrada Ministarstva kulture koji su je zasuli jajima, a po fasadi prosuli farbu.
Ispred zgrade se, prema navodima lokalnih medija, bilo okupilo nekoliko hiljada ljudi.
"Nema pravde, nema mira", uzvikivali su demonstranti.
Kao i prethodnih dana, i ovaj protest u Skoplju je počeo ispred zgrade Kancelarije specijalnog tužioca u znak podrške toj instituciji.
Potom su demonstranti krenuli ka zgradi Ministarstva pravde i Skupštine, gde su ostali oko 40 minuta, pa su se uputili ka vladi, ali ih je policija sprečila da priđu. Zato su skrenuli putanju i uputili se ka Ministarstvu kulture.
Mass protest in the streets of Skopje, inspired by crime committed in project… https://t.co/QUxZhmPjjc#Macedoniapic.twitter.com/UmmUeFKV1s
— META.mk News Agency (@meta_mk_en) April 18, 2016
Lokalni mediji prenose da je jedan grupa demonstranata ubacila u fontanu "Ratnik na konju" s figurom Aleksandra Velikog u Skoplju prašak za pranje i da su "delili crvene kartone vlasti".
Tokom protesta, koji su održani i u Bitolju, Kumanovu, Velesu, nije bilo većih incidenata.
Za sutra je prijavljen protest u Prilepu, a u četvrtak u Gostivaru
Protesters throwing paint at the Ministry of Culture and Triumphal Arch #Skopjehttps://t.co/QZo15nKLgZ#протестирамpic.twitter.com/YA0c2ODRkK
— Balkan Insight (@BalkanInsight) April 18, 2016
Posrednici EU pozvali su danas zavađene makedonske političare na pregovore u petak u Beču, u pokušaju da ublaže novonastalu političku krizu u Makedoniji.
Među pozvanim političarima su bivši premijer i lider najuticajnije vladajuće stranke VMRO-DPMNE Nikola Gruevski i lider opozicionih socijaldemokrata Zoran Zaev, ali se za sada ne zna da li će oni prihvatiti poziv, preneo je AP.
Aferu "prisluškivanje" je prošle godine obelodanio Zaev i protiv njega je zato podneta krivična prijava, koja ga optužuje da je do snimaka i video zapisa došao u saradnji sa tajnim obaveštajnim službama.
On je, međutim, odbio da bude aboliran, ali je i najavio da njegova stranka neće učestvovati za predstojećim izborima zakazanim za 5. jun.