Svjetski mediji danima izvještavaju o bosanskom Indijani Džonsu, Semu Osmanagiću, koji je poslije "otrkića piramida" u brdima BiH, sad naletio na novo, kako tvrdi, po istoriju civilizacije krucijalno otkriće.
Poslije britanskih medija koji su već obradili slučaj "bosanskog Indijane", danas o svemu izvještavaju i ruski - Russia Today i Sputnjik.
"Može zvučati kao nastavak naučno-fantastičnog filma, ali bosanski arheolog koji voli da se oblači kao Indijana Džons, otkrio je ogromnu kamenu loptu za koju vjeruje da dokazuje postojanje izgubljene civilizacije. Arheolog dr Sem Osmanagić otkrio je kamen u šumi Podunavlje sredinom marta i vjeruje da to može biti najveća kamena lopta na svijetu", objavljuje danas "Sputnjik".
Do sada je otkriveno manje od polovine lopte, ali Osmanagić procjenjuje da bi ukupan obim mogao iznositi između 1,2 i 1,5 metara. Sa vrlo visokim sadržajem gvožđa, prvi testovi ukazuju da bi ogromna lopta mogla biti teža od 30 tona, što bi je činilo najvecćom kamenom loptom pronađenom u Evropi.
Ako se ispostavi da je čak i teža, mogla bi da prevaziđe slična otkrića u Kostariki (za koju se vjeruje da ju je čovek napravio) i u Meksiku (za koje se smatra da je nastala prirodnim putem) i da se proglasi najvećom kamenom loptom na svijetu.
Osmanagić kaže da ovo otkriće može da dokaže da su jugoistočnu Evropu naseljavale napredne civilizacije iz „daleke prošlosti“, koje su primenjivale „visoku tehnologiju“.
Osmanagić je ranije tvrdio da se u brdima centralne Bosne i Hercegovine zapravo nalaze drevne piramide i tuneli ispod zemlje.
Međutim, Osmanagicćeve tvrdnje o kamenoj lopti osporavaju drugi arheolozi koji imaju drugačije objašnjenje za nastanak velikog kamena.
Mendi Edvards sa Škole za proučavanje zemlje, atmosfere i životne sredine Mančesterskog univerziteta ističe da je stijena vjerovatno rezultat prirodnog procesa, odnosno da je nastala taloženjem prirodnog mineralnog cementa u prostor između sedimenata zrna.
„Postoji vjerovatnoća da kamena lopta potiče iz srednjovekovnog, bronzanog ili rimskog doba“, rekao je Entoni Harding, predsjednik Evropske asocijacije arheologa.
„Ali spekulacije da bi moglo da se radi o strukturi staroj 12.000 godina je potpuna fantazija i svakom sa osnovnim znanjem arheologije i istorije trebalo bi da to bude jasno", kaže arheolog.
Pogledajte prilog o kamenoj kugli iz BiH: