U patrole za odbranu šengenske granice od ilegalnih ulazaka emigranata iz Hrvatske od danas je uključeno 80 slovenačkih vojnika, saopštili su zvaničnici u Ljubljani.
Vojnici patroliraju zajedno sa graničnom policijom i mogu zaustaviti emigrante i zatražiti od njih lična dokumenta na području policijskih uprava Koper, Novo Mesto, Celje i Maribor, prenosi Hina.
U slučaju većih prodora mogu ih zadržati i pozvati u pomoć dodatne policijske snage i civilnu zaštitu, a u samoodbrani mogu upotrebiti silu.
Slovenački parlament je u ponedeljak velikom većinom odobrio aktiviranje vojske za zaštitu granice s Hrvatskom duge 671 kilometar.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Slovenije objavilo je da planira da popuni rezervni sastav sa 600 pomoćnih policajaca za koje su već osigurana sredstva, koji bi kontrolisali ilegalni emigracijski tok u unutrašnjosti države.
Zbog jače kontrole na grčko-makedonskoj granici u Sloveniji u poslednja tri dana nije bilo novih dolazaka izbeglica i emigranata u Dobovi i njihovog prelaska u Austriju, ali se Ljubljana priprema za mogući dolazak emigranata sa severa kojima Nemačka i Austrija ne odobre azil, navodi hrvatska agencije.
U poslednjih deset dana Austrija je u Sloveniju vratila 400 izbeglica, a za sve njih još nije nađen smeštaj.
Iako je premijer Miro Cerar rekao da nema razloga za strah od izbeglica koji bi u Sloveniji proveli određeno vreme, proteklih dana su održani protesti lokalnih zajednica u Logatecu, Kranju i Šenčuru.
Na ksenofobiju i otpor prema emigrantima osvrnuo se danas predsednik Slovenije Borut Pahor rekavši da takve pojave može sprečiti samo efikasna i zajednička politika EU.
Rešenje za emigracijsku krizu treba naći na područjima iz kojih emigranti dolaze, rekao je Pahor i ocenio da će zbog izostanka takve politike rasti antiimigrantsko raspoloženje u zemljama Evropske unije.