Evropska komisija (EK) je danas saopštila da su Austrija, Srbija, Hrvatska i Slovenija prihvatile da, do kraja godine, za izbeglice u prolazu preko "balkanske rute" uspostave prvih 12.000 smeštajnih mesta, od ukupno 50.000.
Kako je saopštio portparol EK Margaritis Šinas, Grčka je takođe napredovala u pripremi pribežišta za ukupno 50.000 imigranata, koliko će zajedno primiti ostale zapadnobalkanske zemlje.
Slovenija je stavila do znanja da su joj partneri u EU već potvrdili da će joj poslati 182 policajca, od ukupno 400, kao pomoć slovenačkim policajcima u rešavanju priliva izbeglica.
Dogovor o pripremi prvih 12.000 kreveta za izbeglice je postignut juče video konferencijom članica EU i zapadnobalkanskih zemalja, saglasno sa zaključkom mini samita EU-Zapadni Balkan prošle nedelje, rekao je Šinas.
Tokom video konferencije preko "tačaka za vezu" u članicama EU i državama Zapadnog Balkana su takođe razmotreni unutrašnja koordinacija protoka informacija, komunikacija s licima koja traže azil, ponude međunarodnih finansijskih ustanova za podršku akcijama zemalja EU i Zapadnog Balkana u zbrinjavanju imigranata i rešavanju krize.
FONDACIJA DIVAC PODELILA OSAM TONA POMOĆI
Fondacija Ana i Vlade Divac organizovala je do sada 40 humanitarnih akcija, na lokacijama na kojima borave ili kroz koje prolaze izbeglice - u Beogradu, Preševu, Šidu, Dimitrovgradu, u okviru kojih je podeljeno osam tona humanitarne pomoći.
"Nabavili smo 15 mobilnih toaleta koji su raspoređeni u Beogradu i Dimitrovgradu i sedam mobilnih kontejnera koji služe za lekarske preglede, preglede pedijatra, za pranje i sušenje veša, kao skladište za doniranu robu", kažu u Fondaciji.
Sve to, kako navode u saopštenju, ne bi mogli da urade da nije bilo podrške brojnih organizacija, kompanija i humanih pojedinaca: Catholic Relief Services, Mercy Corps, International Rescue Committee, Polish Humanitarian Action, P&G, advokatska kancelarija BDK advokati, KPMG, Ball Packaging, Mondelez International, Coca - Cola, gospođa Jelena Bin Drai.